Aktuality
V USA je nově nutné o sobě před letem poskytnout přesné údaje

V USA je nově nutné o sobě před letem poskytnout přesné údaje

1.11.2010

 

 

New York - Ve Spojených státech platí ode dneška pro cestující v letecké dopravě přísnější pravidla pro poskytování osobních údajů. Při rezervaci letenky musejí přesně uvést své jméno, datum a rok narození a pohlaví. Informace musejí odpovídat údajům v aktuálním průkazu totožnosti s fotografií, například řidičskému oprávnění či pasu. Většina cestujících s tím podle amerických médií nemá problém, někteří by se ale dnes na letišti mohli dozvědět, že nikam nepoletí.

Všechna jména nyní před letem bude prověřovat Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA). Mělo by se tak zabránit podobným přehmatům, jako když se letos dostal na palubu letadla muž podezřelý z pokusu o bombový atentát na newyorském náměstí Times Square a málem odletěl ze země. Nová opatření se nicméně začala chystat dávno před tímto incidentem. TSA seznam pasažérů porovnává se svou černou listinou osob nežádoucích v letecké dopravě. Nová povinnost platí i pro všechny cestující do Spojených států a zpět, vztahuje se tak i na Čechy.

Některé aerolinky povinné údaje při rezervaci vyžadovaly v předstihu. Neočekávají proto výraznější problémy. Například aerolinky American Airlines nicméně podle deníku Dallas Morning News uvedly, že jen malá část pasažérů potřebné informace neposkytla. Na letišti je proto v lepším případě čeká pohovor s bezpečnostními pracovníky, v horším zákaz letu.

"Je možné, že se nedostanete na palubu letadla, pokud člověk 1. listopadu přijde na letiště, aniž předtím splnil své povinnosti," podotkl mluvčí aerolinek American Airlines Tim Smith.

TSA odhaduje, že by dnes a v následujících dnech s novým nařízením mohlo mít problém asi jedno procento cestujících. Smith s tím, že jejich procento bude malé, souhlasí. I tak by ale podle něj alespoň ze začátku mohly na letištích nastat problémy. "Počty lidí, kteří neposkytli údaje, jsou nízké. Jednorázově jich ale může být hodně," podotkl.

Letecké společnosti již dříve uvedly, že jim nová pravidla značně zvýšila náklady. Musely kvůli nim přijmout nové pracovníky a modernizovat své rezervační systémy. TSA si vzala na starost informování cestujících o nových povinnostech.

Autor: ČTK
vydáno: 01.11.2010, 15:28 | aktualizace: 01.11.2010 15:35

 

Zájezdy do USA si můžete vybrat zde (klikněte na odkaz).