Aktuality
Kontroly na amerických letištích jsou ode dneška více

Kontroly na amerických letištích jsou ode dneška více "na tělo"

29.10.2010

 

 

New York - Bezpečnostní kontroly na amerických letištích ode dneška budou více "na tělo". Zatímco dříve pracovníci Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) cestující při osobní prohlídce poplácávali dlaněmi, nyní jim po něm budou rukama spíše přejíždět. Informovala o tom dnes americká média.

TSA způsob svých kontrol pravidelně vyhodnocuje a upravuje. Z bezpečnostních důvodů nechce prozrazovat, jak moc se nová technika prohlídek liší od té předchozí. Jeho mluvčí Kristin Leeová pouze upozornila, že je nadále budou provádět pracovníci stejného pohlaví, jakého je kontrolovaný cestující.

"Pasažéři by měli očekávat nepředvídatelnou sadu bezpečnostních opatření, mezi něž patří například detekce stop po výbušninách, pokročilé zobrazovací technologie či speciálně vycvičení psi," uvedla rovněž Leeová.

Ruční prohlídky se provádějí, když na cestujícího při letištní kontrole spustí detektor kovů, anebo když odmítne projít novějšími tělesnými skenery, které lidi dokážou zobrazit nahé. Letiště na celém světě začala tyto nové přístroje, které podle jejich kritiků představují značný zásah do soukromí, ve větším měřítku instalovat v letošním roce.

Děje se tak v reakci na případ z konce loňského prosince, kdy se nigerijskému muslimovi podařilo dostat přes letištní kontrolu v Amsterodamu na palubu letounu do USA s nebezpečnou výbušninou ukrytou ve spodním prádle. Jen náhodou se sebevražednému atentátníkovi nakonec nepodařilo nálož odpálit.

Autor: ČTK
vydáno: 29.10.2010, 16:44 | aktualizace: 29.10.2010 17:05

 

Zájezdy do USA si můžete vybírat zde (klikněte na odkaz).