Aktuality
MAROKO

MAROKO

22.2.2011

Atraktivní destinace pro strávení krásné dovolené 

 

Maroko již není pro nás neznámou krajinou. Leží na severozápadě afrického kontinentu. Na západě zemi omývá Atlantický oceán, na severu Středozemní moře. Je to krajina, kde se islámská kultura snoubí s berberskými tradicemi. Islám a korán jsou vždy na prvním místě. Obyvatelstvo tvoří Arabové, ale i Berbeři, Haratíni a samozřejmě lidé pouště. Tradice a moderní pohled na svět jsou v této zemi obdivuhodně vyvážené. Pod vlivem modernizace a demokratizace se velmi rychle mění a vyvíjí, ale hluboko zakořeněné tradice jako je víra, rodina a čest jsou hodnotami, které přetrvávají a Maročané si jich nadevše cení. Maroko je jedna z nejliberálnějších islámských zemí, která neztratila svou arabsko-islámskou identitu. Marocký král Hassan II. přirovnal Maroko ke stromu, jehož kořeny sahají hluboko do Afriky, kmen je pevně zasazený v arabsko-islámském světě a větve se rozpínají od Španělska přes Francii až k samotnému srdci Evropy.

Maroko je též kolébkou jedinečných hudebních stylů a tanců, patří mezi nejmuzikálnější krajiny světa. Vynikající kuchyně, pohostinnost, různorodá geografie, kultura, nádherné památky a nejdelší existující monarchie dělá z Maroka zemi, kterou jednoduše musíte vidět. Úředním jazykem je arabských jazyk. V Maroku se však dost používají i berberské dialekty: tamazight, tachelheit, tarafit. Dorozumíte se zde také francouzsky, tento jazyk se povinně vyučuje na školách.

V centrech cestovního ruchu se bez problémů domluvíte i anglicky a španělsky, na některých místech dokonce i německy. V Maroku se vyplatí koupit hlavně olivový olej, ale i různé výrobky z keramiky. Maroko je známé dobře rozvinutým hrnčířským průmyslem (Fés, Safi, Marrakeš, Tetuan). Ručně malovaná miska na kuskus Vám bude zaručeně dlouho připomínat tuto krajinu. Maročané jsou známí také jako řezbáři. Svoje výrobky vyřezávají z vonného cedrového či ebenového dřeva. Nejlépe se tyto výrobky koupí v oblastech Fés, Marrakeš, Meknés, Rabat, Tetuan. Zajímavé jsou i výrobky kovotepců – různé lampy, podnosy, svícny, popelníky, kteří své výrobky tvoří z mědi a mosazi. I ženy si v této zemi přijdou na své. Pravé berberské šperky jsou velmi žádané. Nákup šperků Vám doporučíme spíše v jižnější části Maroka. Mezinárodně známé jsou také kožené výrobky, které nejlépe nakoupíte v Marakkéši nebo ve Fesu. Ačkoliv kožené výrobky koupené na trzích neodpovídají evropským požadavkům, je možné koupit kvalitní a pěkné zboží. Nezapomeňte však smlouvat při každém nákupu. Pokud Vám to peněženka dovolí, určitě si z cesty dovezte babouches – pantofle. Na každém koberci podle způsobu zpracování a výběru motivu ihned poznáte, z kterého kraje pochází.

Marocká kuchyně
Představuje mnoho koření, zeleniny a nové způsoby přípravy jídla. Berberská vesnická jídla jsou připravována zejména z pšenice, ječmene, krupice, případně obyčejné chlebové placky. K těmto jídlům se servíruje dušené nebo pečené skopové maso, na požádání se připravuje i maso hovězí. Předkrmem v marocké kuchyni bývá harira, to je polévka, která je zahuštěná nudlemi a cizrnou, případně to může být briouats což jsou plněné taštičky z listového těsta. Hlavním jídlem, se kterým se v Maroku můžete potkat v různých podobách je tajine (tažin). Tajine se skládá z různých druhů zeleniny, která se podusí společně s kuřecím, případně jehněčím masem celé hodiny ve speciální hliněné nádobě. Dalším známým a zároveň národním jídlem je kuskus, připravuje se nad párou z pšeničné krupice. Podává se s kuřecím, jehněčím či telecím masem a k tomu je servírovaná samozřejmě i zelenina, dle ročního období. Co se týká zeleniny a ovoce, koupíte zde téměř všechno a levně.

Zdraví - očkování
Při cestách do Maroka není vyžadováno žádné očkování. O doporučených očkováních se informujte u svého praktického lékaře.

Spropitné
Spropitné je v arabských zemích naprosto běžné a je považováno za samozřejmou součást poskytování služeb. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě obdržených služeb. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve Vašich rukou.

Počasí 

Průměrné teploty:

vzduch | voda

duben

23 | 20

květen

25 | 21

červen

30 | 24

červenec

32 | 25

srpen

33 | 25

září

29 | 24

říjen

27 | 22

Cestovní doklady
Při turistických cestách do Maroka je vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace. 

Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Pro výběr zájezdů do Maroka klikněte << ZDE >>


LETOVISKA 

Saidia

 • Turistické středisko známé jako „modrá perla“. Nachází se na severovýchodě marocké provincie Berkane, u Středozemního moře a na alžírsko-marockých hranicích. Má nádhernou 14 km dlouhou písečnou pláž se zlatým pískem, která patří k nejdelším v Maroku. Středomořské klima, soukromé pláže, golfové hřiště a menší nákupní centra dělají z nového letoviska perlu marockého pobřeží.

Pro výběr pobytových zájezdů do letoviska SAIDIA klikněte << ZDE >>

 

Oujda

 • Je nejvýchodnějším městem Maroka, které bylo ovlivněno především alžírskou kulturou. Žije zde půl milionu obyvatelstva. Město leží asi 15 km západně od Alžírska a asi 60 km jižně od Středozemního moře, je hlavním městem regionu.

Agadir

 • Nachází se v jižní části Maroka a patří mezi nejpopulárnější a nejvíc navštěvované turistické místo. Zemětřesení v roce 1960 město Agadir zničilo a muselo být prakticky znovu postaven. Agadir se změnil na krásné letovisko. Lemují ho široké písčité pláže a desítky hotelů, které svými službami lákají turisty. Město je známé i bohatým nočním životem.

Marakéš

 • Je skutečně jedním z nejzajímavějších měst v Maroku, nekorunované hlavní město jižního Maroka. Není však tak kosmopolitní jako je Casablanca či Rabat. Marakéš je z jedné strany obklopen pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu.
 • Typickou barvou města je červená, kterou nosí všechny marakéšské historické budovy a opevnění. Marakéš tvoří labyrint úzkých uliček, romantických a exotických paláců, muzeí a mešit. Městské parky jsou ještě stále zavlažované podzemním zavlažovacím systémem z 11 století.
 • Turistickými lákadly jsou Djemaa el-Fna, náměstí, které je ústředním bodem celé mediny a je to také jedno z nejpozoruhodnějších míst pod širým nebem na světě. Nejpůsobivější je náměstí v noci, když se promění na velké místo gurmánských zážitků.
 • Taktéž zde můžete vidět prodavače koření, hadích kůží, bylinek, výrobků z kůže a kovu, žongléry nebo muslimské ženy zdobící henou turistky.
 • Dalším lákadlem jsou marocké trhy tzv. súky, Kotúbijská mešita se 70 m vysokých minaretem, marakešské muzeum, Palais el-Badi – nejzajímavější ze všech paláců v Marakéši, zahrady a mnoho dalších.

Casablanca

 • Je moderní marocký přístav a zároveň největší město Maroka se 3 milióny obyvatel.
 • Casablanca má všechny rysy západní metropole. Nachází se zde množství módních obchodů, vede se zde bohatý noční život, arabské ženy zde nenosí šátek, ale naopak jsou velice elegantně oblečené.
 • Turistickým lákadlem je mešita Hassana II., nejznámější mešita v Maroku, kam může vstoupit i nemuslim. Mešita má 210 m vysoký minaret a vejde se do ní 25 tisíc lidí.

Rabat

 • Je hlavním městem Maroka. Je to neobyčejně zelené město, ve kterém se nachází množství impozantních městských bran. Nejpůvabnější částí města je čtvrť Kasbah Oudaias.
 • Pěkné pláže a les Mamora jsou velkým lákadlem turistů z celého světa. Dalšími turistickými atrakcemi jsou např. archeologické muzeum, Hassanova věž, Chellah – ruiny římského města Sala Colonia.

Fes

 • Nejstarší a nejdůležitější královské město v Maroku, které bylo založeno v 8. století. Je to město, které bylo po dlouho dobu považované za centrum muslimské víry a vše co se v dějinách Maroka odehrálo začalo právě zde.
 • Toto město je plné historických památek a skládá se ze staroměstského centra Fes al Bali a z nového města Fes al Dždid. Městské tržiště patří k největším na světě.

Tanger

 • Už od pradávna to bylo město, které strategicky strážilo Gibraltarský průplav. Díky své výhodné poloze se zde vystřídalo mnoho národů. Tanger tak díky tomu není marocký ani evropský. Je to směs několika kultur. Když marocký sultán na konci 18. století získal Tanger, Maročané si ho udrželi do poloviny 19. století, kdy se město stalo předmětem bojů mezi Francii, Španělskem, Itálií, Anglií a Německem. Avšak roku 1956 Francie opustila Maroko a Tanger byl připojen opět k Maroku.
 • Dnes je Tanger moderní středomořské město. Je to oblíbené město umělců a spisovatelů. Turistickými lákadly jsou Grand Socco – slavné tangerské náměstí, Kasbah - stará část města obklopena hradbami, kde se nachází bývalý sultánský palác Dar el-Makhzen, ve kterém najdete muzeum věnované marockému umění, Old American Legation Museum, muzeum de la Foundation Lorin, muzeum dArt Contemporain, mys Spartel, mys Malabata.

Melilla

 • Vzhledem ke své poloze nepatří mezi nejnavštěvovanější města Maroka, ale při jeho návštěvě jistě zaujme historické centrum města a zrekonstruované koloniální domy v centru.
 • Melilla Vieja - staré město, které se nachází na kopci nad Středozemním mořem v pevnosti, která byla postavena Španěly a Portugalci v 16. a 17. století. Staré město bylo zrekonstruované a je opravdu nádherné. Součástí starého města jsou Aljibes de la Marina – impozantní vodní cisterny z 15. století, které se používaly až do 20. století. Najdete tu také muzeum Museo de Melilla, ve kterém uvidíte fénickou a římskou keramiku a mince, archeologické vykopávky nebo kresby. Součástí komplexu je kostel Iglesia de la Concepcion, pod kterým se nacházejí jeskyně Cuevas del Conventico..

 


MAROKO – letovisko SAIDIA

FAKULTATIVNÍ VÝLETY

Fakultativní výlety jsou pořádány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Uvedené ceny jsou orientační a mohou se měnit dle aktuální situace.

Nákupy ve městě Nador spojené s výletem na horu Gurugu (celodenní výlet)

 • V ranních hodinách odjezd z hotelu do města Nador. Během výletu navštívíte zříceninu španělské pevnosti Tuzadu, na hoře Gurugu, kde můžete spatřit divoké opice. Z hory je nádherný výhled na město Nador a na jezero Mar Chica. Po návštěvě hory se vrátíte zpátky do města Nador, kde budete mít možnost nakoupit marocké suvenýry.
 • Orientační cena pro dospělou osobu: 40 EUR

Oujda – medina a nákupy (půldenní výlet)

 • Objevte srdce města Lunda, prohlídka Mediny a paláce Dar Sebti s místním průvodcem Vás vtáhne do historie Maroka. Můžete si zde vychutnat typický mátový čaj. Po prohlídce města budete mít volný čas na nákupy.
 • Orientační cena pro dospělou osobu: 25 EUR

Melilla – stará část města (celodenní výlet)

 • V ranních hodinách odjezd z hotelu do města Melilla (španělská enkláva na marockém území), na hranicích Vám bude asistovat pracovník partnerské cestovní kanceláře a bude Vám pomáhat s postupy na hranicích. Následně příjezd do staré části města Melilla, kde vás bude čekat prohlídka pevnosti, podzemních tunelů, studní, dveří San Fernando a jeskyně. Oběd, který je zahrnuty v ceně výletu, se bude podávat v restauraci ve městě. V odpoledních hodinách budete mít volný čas na nákupy a prohlídku města autobusem, který Vás zaveze také do moderní části města. Návrat do hotelu ve večerních hodinách. K absolvování výletu je potřeba si sebou vzít cestovní pas.
 • Orientační cena pro dospělou osobu: 70 EUR

Plameňáci z Mar Chica (celodenní výlet)

 • Při tomto výletě objevíte jedinečnou přírodní oblast, navštívíte starobylé mořské jezero a spatříte volně žijící plameňáky. Poté bude následovat plavba po jezeře Mar Chica v malých člunech. Na útese Cabo de Agua Chafarinas bude podávané lehké občerstvení (čaj a zákusky). Z útesu je krásný výhled na souostroví Chafarinas.
 • Orientační cena pro dospělou osobu: 75 EUR

Výlet na jeepech (celodenní výlet)

 • Objevte krásy hornaté části severního Maroka na jeepech s řidičem, který Vás zaveze k jezeru Mar Chica s plameňáky, ukáže Vám horu Gurugu, útesové doly, pozůstatky lodě Johna Hopea a budete mít jedinečnou možnost zaplavat si na pobřeží Tres Forcas. V ceně výletu je zahrnutý oběd, který se bude podávat v typické restauraci v této oblasti.
 • Orientační cena pro dospělou osobu: 52 EUR

Pro výběr zájezdů do Maroka klikněte << ZDE >>