Aktuality
Francie: nedostatek benzinu, výzva k dalším celostátním protestům

Francie: nedostatek benzinu, výzva k dalším celostátním protestům

22.10.2010

 

 

 

Paříž - Na pozadí pokračujících protestů proti důchodové reformě ve Francii dnes odbory vyzvaly k dalším celostátním stávkám a demonstracím na 28. října a 6. listopadu. Již nyní je přitom narušen chod země, především v důsledku nedostatku pohonných hmot. Protesty dnes opět zkomplikovaly železniční a leteckou dopravu, ale méně než v minulých dnech. Stále se čeká na hlasování o reformě v Senátu.

Vláda i odbory bedlivě sledují dění v Senátu, který projednává návrh reformy a má ji odhlasovat, jak to již dříve učinila dolní komora parlamentu, Národní shromáždění. Vláda věří, že odhlasováním textu se protesty zmírní a postupně ustanou. Senátorům z řad menšinové opoziční levice se však zatím daří jednání zdržovat pomocí stovek dodatků. Hlasovat se původně mělo ve středu, poté dnes a nyní se hovoří o pátku či dokonce o sobotě.

V zemi je nadále ochromeno všech 12 rafinérií a dva ze tří terminálů pro zkapalněný plyn. Blokován je největší ropný terminál u Marseille. Na marseilleské rejdě už čeká na 50 cisternových lodí. Policie odhání demonstranty od příjezdových cest ke skladům s palivem, ale protestující se hned přesouvají a blokují jiné sklady. Hovoří se o hře "na kočku a na myš".

Ministr vnitra Brice Hortefeux řekl, že je stále zablokováno asi 14 z 219 skladů pohonných hmot a že zejména zásobování čerpacích stanic je skutečným problémem. Už více než čtvrtina z nich není zásobována vůbec a některé zbývající jen částečně. Ministr ale ujistil, že ve skladech jsou zásoby na několik týdnů, a vyloučil tak hrozbu nedostatku pohonných hmot v krátkodobé perspektivě.

Potvrdil pak, že pořádkové síly budou dál uvolňovat blokované sklady, jak jim to nařídil prezident, a kritizoval "lidi, kteří zabírají část francouzského území jako bitevní pole". Od začátku týdne bylo podle něho zadrženo přes 1900 lidí, kteří se během protestů dopouštěli násilností.

Násilnosti páchají především mladí lidé na okraj protestních akcí studentů. Další incidenty dnes vypukly v Lyonu, kde policie použila slzný plyn proti mladým vandalům. Ve středu tam byly vydrancovány některé obchody a bylo zapáleno několik aut.

Sarkozy dnes řekl, že násilnosti během protestů jsou skandální a nepřijatelné a že "násilníci nebudou mít poslední slovo". Vláda doufá, že protesty mladých ustanou v průběhu nadcházejících desetidenních školních prázdnin, které začínají o víkendu.

V rámci protestů bylo dopoledne na několik hodin zablokováno asi pěti stovkami protestujících letiště v Marseille, které zajišťuje domácí i mezinárodní spoje. Mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková ČTK řekla, že protest pouze o hodinu zpozdil start ranního spoje z Marseille. ČSA létají z Prahy do Marseille večer, vracejí se ráno. U večerního spoje Hejsková neočekávala žádné problémy, což stránky letiště večer potvrdily.

Stávky a další protesty nadále částečně narušují i železniční a silniční dopravu. Začínají se projevovat i na turistickém ruchu, průmyslu, stavebnictví a v oblasti obchodní sítě i showbyznysu - například zpěvačka Lady Gaga odložila koncerty v Paříži.

Reforma předpokládá především zvýšení důchodového věku o dva roky a prodloužení doby přispívání do důchodové pokladny. Sarkozy a jeho vláda uvádějí, že je to nezbytné, nemá-li se důchodový systém zhroutit.

Sarkozy považuje důchodovou reformu za klíčovou součást reformního programu, s nímž v roce 2007 nastupoval do funkce. Protesty proti ní jsou pro něj zatím největší výzvou. Podle místních komentářů neustoupí.

Dnes znovu prohlásil, že reforma je věc národního zájmu. Odsoudil odbory, že narušují chod ekonomiky a poškozují tak podle něj prosté lidi. "Nedělám ji z ideologických důvodů. Dělám ji, protože je to moje povinnost," zdůraznil prezident.

Šéf největší odborové ústředny CGT Bernard Thibault však řekl, že vzhledem k neústupnosti vlády "není žádný důvod protesty zastavit" a že naopak "je potřeba pokračovat v co nejmasovějších akcích". Některé odbory však již daly najevo, že po hlasování v Senátu nejspíš s protesty přestanou.

Autor: ČTK
Zdroj obrázku: ČTK
www.ceskenoviny.cz