Nízkonákladové letecké společnosti

Nízkonákladové letenky

Pro vyhledání možné kombinace spojení na nízkonákladových spojích klikněte na blikající okno a zobrazí se vám vyhledávač, do kterého zadáte parametry své plánované cesty. Vyhledávač vám vyhodnotí nejlepší možné spojení na nízkonákladových spojích.

  • Tak proč sedět doma? Směle do světa s úsměvem.

 

FlyLowcostAirlines.org - banner

 

  • Čím se liší nízkonákladové aerolinie od klasických leteckých společností?

Zásadní rozdíl nespočívá v ceně letenky, jak by se mohlo na první pohled zdát. Cena letenek se u nízkonákladových společností mění podle obsazenosti letadla, takže pokud se rozhodnete, že chcete letět za týden, můžete za letenku zaplatit i více než u běžné společnosti. Pokud však cestu plánujete dopředu, vyplatí se nabídky nízkonákladových aerolinek využít.

Nízkonákladové společnosti poskytují v základní ceně letenky pouze služby přímo spojené s přepravou, to znamená, že pokud požadujete jídlo na palubě, doprovod samostatně letícího dítěte, změnu data letu apod., budete si muset připlatit. Levné aerolinie také většinou nenabízejí žádné slevy pro studenty ani pro děti starší než dva roky. Důležité také je, že levné letecké společnosti nabízí pouze přímé lety bez přestupů.

  • Jak zjistíte, které nízkonákladové společnosti létají do vámi vybraných destinací?

Klikněte na baner v zápatí této stránky a budete přesměrování na stránku, kde si zadáte parametry a vyhledají se vám možná spojení s nízkonákladovými aeroliniemi. Pokud žádná společnost nenabízí přímý spoj, objeví se lety s jedním přestupem, přičemž každý let může zajišťovat jiný přepravce a letenky je nutné kupovat zvlášť.

  • Jak cestovat nízkonákladovými aerolinkami s přestupy?

Koupíte si tedy letenku na každý let zvlášť a v místě mezipřistání si vyzvednete svoje zavazadla a necháte je znovu odbavit. Na přestup si vyhraďte dost času, protože nízkonákladové aerolinky nenesou žádnou odpovědnost za to, pokud kvůli zpoždění jejich letadla nestihnete následující spoj. Počítejte i s tím, že se vaše zavazadla mohou někde zdržet, nebo že budete muset přecházet z jednoho terminálu do jiného. Když z jakéhokoli důvodu (i vámi nezaviněného) letadlo nestihnete, aerolinie po vás bude požadovat poplatek za změnu data letenky na další den (většinou asi 60 eur).

Proti neočekávaným událostem spojených s přestupem se můžete připojistit.

  • Jak si koupit letenku přes internet?

Pokud jste si už vybrali společnost, se kterou poletíte, na jejích internetových stránkách si vyberete let, který vám nejlépe vyhovuje, a kliknete na tlačítko objednat. Dále postupujte podle pokynů na stránkách přepravce.

K platbě za let budete muset použít platební kartu. Většina aerolinií přijímá pouze embosované platební karty, jako například Visa, Switch, Delta, Mastercard, American Express a Diners Club – poznáte je většinou tak, že číslo karty je vytlačené nad úroveň karty. Bohužel většinou nelze použít elektronické platební karty VISA Electron nebo Maestro. Karta navíc nesmí být blokována pro transakce přes internet. Využít lze i virtuální karty pro platby na internetu, které některé české banky nabízí.

Samotná letenka neexistuje v papírové podobě, dostanete pouze kód, který ukážete spolu s pasem při odbavení (check-in). Kód se po zaplacení zobrazí na stránce a navíc jej dostanete e-mailem.

  • Co když nemám vhodnou platební kartu?

Možnosti platby u konkrétní společnosti si důkladně pročtěte, některé společnosti umožňují i jiné druhy plateb. S žádostí o pomoc se můžete obrátit na kolegu nebo kamaráda, nebo můžete využít nabídky společností, které za Vám za poplatek levné letenky zakoupí.

  • Jak probíhá let s levným leteckým přepravcem?

V den vaší cesty se musíte dostavit k odbavení na letišti většinou nejpozději 40 minut před odletem letadla. Každá společnost si stanovuje vlastní podmínky, proto je nutné zkontrolovat na internetových stránkách vybrané aerolinie přesný čas, kdy máte být na letišti. Pokud si chcete v letadle vybrat dobré místo, u většiny společností se vyplatí přijít včas, protože lidé, kteří byli odbaveni nejdřív, vcházejí jako první do letadla a mohou si sami vybrat místo, které jim nejlépe vyhovuje.

U přepážky (check-in) se prokážete platným cestovním dokladem (pas nebo občanský průkaz) a kódem letenky a odbavíte svoje zavazadla. Zjistěte si předem, kolik kilogramů můžete s sebou přepravovat a jaké zavazadlo si můžete vzít na palubu letadla. Pokud vaše zavazadla váží víc, než je povolený limit, budete muset zaplatit příplatek za každý kilogram navíc (cena se většinou pohybuje kolem 7 eur za kilogram).

Na palubě letadla je možné si zakoupit občerstvení stejně jako drobné dárky. Některé aerolinie nabízejí na svých internetových stránkách možnost prohlédnout si předem jídelní lístek a případně si rovnou objednat a zaplatit jídlo, které pak dostanete během letu.

V místě přistání si už pouze vyzvednete zavazadla a v případě, že pokračujete dalším spojem, jdete znovu na odbavení k přepážce další aerolinie.

Informace v tomto textu jsou pouze orientační a liší se u každého přepravce. Před nákupem si vždy si přečtěte podmínky přepravy u konkrétní společnosti.

 

Zdroj: www.flylowcostairlines.org