Cestujeme do Chorvatska

Cestovat do Chorvatska lze mnoha způsoby. Tím nejčastějším a nejoblíbenějším je vlastní doprava, automobilem. Zde uvádíme několik doporučených tras do letovisek na pobřeží chorvatského Jadranu.

Chorvatsko neustále zlepšuje a prodlužuje dálniční síť tak, aby cesta autem byla pro turisty pohodlnější, rychlejší a bezpečnější, bohužel stále více turistů v zemi znamená přeplněné dálnice a kolony. První pasová a celní kontrola na cestě je až na chorvatských hranicích, Chorvaté uznávají naše občanské průkazy, takže většinou nepotřebujete pas. Občanský průkaz musí mít kód v zápatí průkazu - jiné občanské průkazy nejsou akceptovány.

 • Plánovač trasy naleznete ZDE

 • Aktuální ceník pohonných hmot v Rakousku a Slovinsku naleznete ZDE

 • Aktuální ceník pohonných hmot v Chorvatsku naleznete ZDE

 • Informace o objízdných trasách Slovinskem za účelem neplacení dálničního úseku si můžete stáhnout zde (klikněte na odkaz).
  *** doporučujeme kliknout pravým tlačítkem myši na odkaz, až se objeví dialogové okno, zvolit "uložit cíl jako..." případně "save targe as..." a zvolíte, kam si dokument uložíte k sobě do počítače, abyste si jej posléze mohli otevřít.
  *** Pro čtení tohoto dokumentu je nutné mít v počítači nainstalovaný Adobe Reader.

 

ISTRIE - letoviska Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Medulin, Rabac

 • 1. Vídeň-Graz-Maribor a dále: A:Ljubljana-Postojna-Koper a dále do letovisek nebo B:Zagreb-Rijeka-tunel Učka a dále do letovisek.

 • 2. Vídeň-Klagernfurt-průsmyk Loibl-Ljubljana-Postojna-Koper a dále do letovisek

 • 3. Vídeň-Klagernfurt-Villach-tunel Karavanky-Ljubljana-Postojna a dále do letovisek

KVARNERSKÁ RIVIERA - ostrovy Krk, Pag - do letovisek Novi Vinodolski, Crikvenice, Njivice, Malinska, Krk, Punat, Baška, ostrov Pag letovisko Novalja...

 • 1. Vídeň-Graz-Maribor-Ljubljana-Postojna-Rijeka, dále směr Split.
  Na ostrov Krk se odbočuje v městečku Kraljevica 30 km jižně pod Rijekou. Přejezd mostem pevnina-Krk (poplatek jen při cestě tam 3,20 EUR).
  Trajekt na ostrov PAG je 100 km jižně od Rijeky v místě PRIZNA (automobil 9 EUR, dospělý 1,5 EUR). Na Pag je možná doprava i mostem ve směru od Zadaru.

 • 2. Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac, před Rijekou dálničním výjezdem "Ostrov KRK" a dále  do letovisek Novi Vinodolski, Crikvenica a k mostu na ostrov KRK (poplatek za most jen při cestě tam 3,20 EUR)

SEVERNÍ DALMÁCIE - letoviska Pag - Novalja, Zaton, Petrčane, Zadar, Zelena Punta, sv. Filip i Jakov, Biograd na Moru, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir

 • 1. Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac-Zadar, z dálnice Zagreb-Split jsou označené výjezdy do letovisek podél pobřeží

 • Do Novalje na Pagu mostem vedoucím z pevniny 20 km před Zadarem (Posedarje) na ostrov Pag. Most je zdarma. 

JIŽNÍ DALMÁCIE - poloostrov Pelješac a ostrovy Brač, Hvar, Korčula do letovisek Stari Grad, Supetar, Baška Voda, Makarská, Tučepi, Živogošče, Podgora, Drvenik, Gradac, Orebić, Dubrovník

 • 1. Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac-Zadar-Šibenik-Split, dále podél pobřeží do letovisek. (Tato trasa vede po dálnici Zagreb-Split)

 • 2. Druhá varianta je Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac-Slunj-Plitvice-Gračac-Knin-Sinj-Cista Provo-Šestanovac a výjezd na pobřežní magistrálu u Brely. (Touto cestou se vyhnete dálnici.)

 

Vždy do Záhřebu, a zde se můžete rozhodnout, zda pojedete po nové, krásné a relativně drahé dálnici až do Ploče, nebo pojedete po staré cestě  (v Karlovaci, asi 30 km za Záhřebem, sjedete z dálnice a pokračujete po dobré silnici směr Slunj, Plitvička jezera, Gračac, Knin, Split – asi 350 km).

Také můžete jet přes Bosnu a Hercegovinu:

 • ze Záhřebu jedete po dálnici směr Bělehrad, asi po 130 km odbočíte na Banja Luka, Jajce, Bugojno, Kupres, Livno, Čista Provo, Makarska. Cesta je dobrá a rychlá, ale nevýhoda je průjezd přes dva hraniční přechody navíc.Někteří lidé se setkali se snahou žádat úplaty.

POPLATKY A TAXY


Ceny pohonných hmot

 • jsou v Rakousku, Slovinsku, Bosně i Chorvatsku přibližně stejné jako u nás, aktuální ceny budou pravidelně zveřejňovány od dubna.

Rakousko

 • Známku na rakouské dálnice (10denní) můžete u nás koupit  asi za 270 Kč. V Rakousku tato známka stojí 7,60 EUR, každopádně je při pobytu nad deset dní vždy výhodnější koupit dvě 10ti denní známky než  dvouměsíční.

 Slovinsko

 • Od 1. července 2008 jsou na dálnicích a rychlostních silnicích ve Slovinsku zavedeny dálniční známky (vinjete) pro osobní auta, vozidla do 3,5t a motocykly. K zakoupení jsou pouze půlroční známky (platnost 6 měsíců od zakoupení) nebo roční známky (platnost kalendářní rok).

 • Známky je možné zakoupit na benzínových stanicích ve Slovinsku a okolních státech.

 • Cena půlroční známky je 35 EUR.

 • Od roku 2009 jsou zavedeny také 7denní známky za 15 EUR.

 Poplatky v Chorvatsku

 • Ze Záhřebu pokud pokračujete dále na Split. Pokud jedete po staré cestě, musíte v Karlovaci sjet z dálnice - platíte 16 KN, pokud jedete po nové dálnici do Splitu, platíte 157 KN. Pokud si chcete prohlédnout Plitvička jezera, nepoužívejte dálnici, ale pokračujte po staré cestě až do Splitu.

 • Dálnice D1 - Macelj - Zagreb - Split
  úsek Macelj - Zagreb = 42 KN (osobní auto)
  úsek Zagreb - Dugopolje (u Splitu) = 157 KN
  úsek Zagreb - Šestanovac (Lučko) = 171 KN
  úsek Zagreb - Ravča = 187 KN

 • Dálnice D3 - Goričan - Zagreb - Rijeka - "Istrijský ypsilon"
  úsek Goričan - Zagreb = 36 KN
  úsek Zagreb - Rijeka = 60 KN
  Tunel Učka (Istrie) = 28 KN
  Viadukt Mirna (Istrie) = 14 KN

 • Dálnice D4 - Bregana - Zagreb - Županja
  úsek Bregana - Zagreb = 5 KN
  úsek Zagreb - Lipovac = 105 KN

 • Dálnice D7 - Rupa - Rijeka
  úsek Rupa - Rijeka = 5 KN

 • Dálnice D102 - most Krk
  Most Krk = 30 KN

Trajekty v Chorvatsku - plavební řád pro rok 2011

 • Plavební řád Jadrolinije naleznete ZDE

 

VYHLEDAT ZÁJEZDY DO CHORVATSKA - KLIKNĚTE ZDE

CHORVATSKO - všeobecné informace 

 • Mezinárodní zkratka: HRV
 • Měna: HRK (1 kuna = cca 3,50 Kč)
 • Státní zřízení: republika
 • Hlavní město: Zagreb (Záhřeb)
 • Obyvatelstvo: 4496000
 • Rozloha: 56542 km2
 • Úřední jazyk: chorvatština
 • Časové pásmo: 0

CHORVATSKO - Historie

Jadranský stát si kolem roku 400 před naším letopočtem vyhlédli už staří Řekové, kteří na některých ostrovech zakládali malé kolonie. O 300 let později se však východního pobřeží Jadranu zmocnili Římané, kteří své pozice na území dnešního Chorvatska v následujících staletích upevňovali.Chorvati se na území dnešního Chorvatska objevili kolem roku 600. V roce 852 vydal kníže Trpimir chartu, ve které je poprvé zmíněno jméno Chorvatů v místních oficiálních spisech, a v roce 925 sjednotil první chorvatský král Tomislav roztříštěné kmeny do jednoho království. V následujících staletích se Chorvatsko včlenilo do personální unie s Uherskem. V polovině 15. století začala Chorvaty tížit hrozba vpádu tureckých vojsk. I přes urputnou obranu se některé části Chorvatska dostaly do područí Turecka. V roce 1527 usedli na chorvatský trůn Habsburkové, kterým se podařilo vyprostit většinu území z turecké nadvlády. Část Chorvatska však patřila Benátkám, nezávislost na Habsburcích měla i Dubrovnická republika. V roce 1815 se Chorvatska na čas zmocnil francouzský císař Napoleon, který zrušil Benátskou a Dubrovnickou republiku. Po jeho odchodu se Chorvatsko opět dostalo do rukou Habsburků.Po rozpadu Rakouska-Uherska po první světové válce se Chorvatsko stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, později vyhlášeného za Jugoslávský stát. V roce 1941 zabrali území němečtí a italští okupanti. Porážku nacistického Německa a jeho spojenců přivítali Chorvaté už jako občané Federativní národní republiky Jugoslávie. V roce 1991 nastoupilo Chorvatsko cestu samostatnosti, následovala však srbská vzpoura a okupace asi třetiny chorvatského území. Poslední místo třenic, okolí Vukovaru, bylo mírovou cestou včleněno do chorvatského státu v roce 1998.

CHORVATSKO - Měna

Kurz Chorvatské národní banky pro prodej kun (HRK) za Kč a EUR k 25. 3. 2011:

 • 1 kuna (HRK) = 3,350 Kč
 • 1EUR = 7,403 HRK
 • 1 USD = 5,230 HRK.

Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun. Přehled platných bankovek a mincí je uveden na stránkách Chorvatské národní banky (Hrvatska narodna banka - HNB).

Zahraniční měnu lze volně dovážet i vyvážet. Na hranici je nutné písemně deklarovat pouze dovoz zahraniční měny v hodnotě do 40.000 kun a chorvatskou měnu v hodnotě do 15.000 kun.

Chorvatsku měnu lze koupit v českých bankách a některé nabízejí v sezóně výhodnější podmínky (aktualita z 30.6.2010: V České spořitelně můžete nakoupit kuny a další cizí měnu bez poplatku).

Další možností je vzít si sebou do Chorvatska prostředky v EUR nebo v některé jiné plně konvertibilní měně a podle potřeby je měnit na kuny. Je dobré mít na cestu také trochu drobných v cizí měně (na mýtné a jiné poplatky). Je třeba pamatovat na to, že čím víc směn valut se provádí, tím více se zaplatí na směnárenských poplatcích.

Směnu v Chorvatsku provádějí banky, cestovní kanceláře, pošty, směnárny a většina hotelů. Provize se činí 1 - 4 %. Nejvyšší provizi si účtují hotelové směnárny. U bank je směna nejvýhodnější. Šeky (Eurocheque a další) se dají vyměnit v bankách a ve směnárnách.

Oficiálně není v Chorvatsku možnost přímé směny Kč na kuny, ale v mnoha bankách a směnárnách se provádí. Kurs ale není pro nás příliš výhodný.

Pracovní doba bank je od 8.00 do 19.00 hod., v sobotu do 12.00 hod., v neděli mají zavřeno.

Stejně jako v České republice nebo jinde v zahraničí je i v Chorvatsku nejvýhodnější a nejpohodlnější platit platebními či kreditními kartami. Nejobvyklejší jsou v Chorvatsku tyto karty: Eurocard/Mastercard, Visa, Maestro, Diners, JCB, American Express. Všechny obchody, restaurace, hotely, turistické kanceláře, benzínové pumpy a další prodejní místa, kde lze platit platebními či kreditními kartami, jsou viditelně označeny nálepkami s logem příjmaných karet. Obchody či provozovny většinou přijímají jen tzv. embossované karty (ty s plasticky vyraženým jménem a číslem). Elektronickými platebními kartami lze platit jen ve velkých obchodech či supermarketech a vybírat hotovost v bankomatech.

Peněžní bankomaty k vybírání hotovosti jsou ve všech městech a větších rekreačních střediscích. Pro výběry hotovosti jsou nejvýhodnější bankomaty mateřské finanční skupiny, např. klienti České spořitelny platí menší poplatek za výběr z bankomatů skupiny Erste (viz aktualita: Česká spořitelna snížila poplatek za výběr z bankomatů Erste Group), v Chorvatsku tedy u Erste Bank Hrvatska (logo je podobné). Informace lze najít na stránkách finančních ústavů, případně i přehled bankomatů v Chorvatsku.


CHORVATSKO - Jídlo a nápoje

 • Chorvatská kuchyně je neodlučně spjata s dary moře, rozhodně během svého pobytu alespoň jednou zajděte na nějakou rybí specialitu. Chorvati umí velice chutně připravit bílé ryby, makrely nebo sepie a mušle, přílohy pečené brambory a bílý chléb.
 • Tradiční jsou rovněž jídla z vepřového nebo jehněčího masa doplněné výbornými zeleninovými saláty.
 • Mimo běžné nealkoholické nápoje se podávají místní minerální vody a nezapomeňme na kvalitní bílé i červené víno z různých oblastí Chorvatska.

CHORVATSKO - Nákupy

 • Pokud jste si vybrali ubytování v apartmánech s možností vlastního vaření, nakoupíte pohodlně v nedalekých obchůdcích nebo ve větších centrech v supermarketech. Místní ovoce a zeleninu nejlépe nakoupíte na tržištích.
 • A co z tradičních suvenýrů si můžete přivézt? Paličkované krajky, drobné dřevěné suvenýry nebo lahev vynikajícího koňaku nebo vína.

CHORVATSKO - Co na sebe?

Opravdu málokdy Vás počasí v Chorvatsku zklame, denní teploty v létě jsou okolo 26°C - 32°C, noční teploty se dají charakterizovat jako příjemné. A tak si zabalte volné letní oblečení, cestujete - li v okrajových měsících, přibalte něco teplejšího na večer. Vhodná turistická nebo sportovní obuv se vyplatí pokud chcete podnikat pěší výlety nebo sportovat. Nezapomeňte boty do vody, na skalnatých plážích mohou být ježci, uplatnění najdou i potápěčské brýle a abychom nezapoměli, vezměte i něco trochu společenštějšího na večer.

CHORVATSKO - Lékařská pomoc

Ve všech letoviscích je kvalitní lékařská pomoc poskytována v zařízeních s pohotovostní službou 24 hodin denně. V případě první pomoci je zdravotní pomoc pro naše občany poskytována bezplatně na základě mezivládní dohody.

Celní předpisy Chorvatské republiky

Celní předpisy Chorvatské republiky jsou přizpůsobeny normám zemí Evropské unie. Zahraniční měnu lze volně dovážet i vyvážet. Písemně deklarovat je nutné pouze dovoz zahraniční měny v hodnotě do 40.000 kun a chorvatskou měnu v hodnotě do 15.000 kun.

Celní předpisy Chorvatské republiky povolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Termínem "předměty osobní potřeby" jsou podle celního zákona myšleny výlučně předměty určené pro osobní potřebu během cesty a po dobu pobytu v zahraničí: oděvy, obuv, předměty osobní hygieny, fotoaparát, videokamera, přenosné přístroje (televize, rádio, CD přehrávač, počítač apod.), vybavení pro kempování (stan, přívěs apod.), sportovní výstroj (pro sportovní rybolov, jachting, potápění, lyžování apod.), kolo, moped, rekreační plavidlo apod.

Cennější technické a profesní vybavení je potřeba přihlásit (deklarovat) na hranici při vstupu do Chorvatska. Turista vyplní formulář, který obdrží od celní správy. Deklaraci dovozu těchto předmětů by měl turista učinit ve svém vlastním zájmu, aby neměl při odjezdu z Chorvatska problémy s prokazováním původu těchto věcí. Tato písemná deklarace je pak při výstupu dokladem o tom, že jde o předměty, které si cestující již do Chorvatska dovezl.

Kromě výše uvedeného je možné bezcelně dovézt:

200 cigaret nebo 100 kusů cigarilos, 50 doutníků či 250 gramů tabáku,
1 litr tvrdého alkoholu,
2 litry likéru nebo dezertního či šumivého vína,
2 litry stolního vína,
50 ml parfému,
250 ml toaletního vody,
léky a zdravotnické výrobky v množství odpovídajícím osobní spotřebě,
homeopatické výrobky (1 balení).
Osoby mladší 18 let nejsou osvobozeni od placení cla za tabákové výrobky a alkoholické nápoje.

Předměty, jejichž úhrnná hodnota překročí částku 300,-HRK, a na které nelze pohlížet jako na předměty osobní potřeby, jsou procleny na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatské republiky.

Dovoz potravin a nápojů do Chorvatské republiky je omezen na "přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících". Určení "přiměřenosti" je v kompetenci celních orgánů. To znamená, že větší množství dovážených potravin celní kontrola nemusí propustit, případně může požadovat zaplacení cla. Dovoz většího množství potravin také podléhá sanitární kontrole na příslušném hraničním přechodu. Jedná se zejména o dovoz pečiva a těstovin, alkoholických a nealkoholických nápojů, cukrářských výrobků.


Webový portál Celní správy Chorvatské republiky se nachází pod adresou:
www.carina.hr. Na této stránce jsou zveřejněny i aktuální devizové kursy.

Dovážené valuty na hraničním přechodu není nutné deklarovat, pokud se jedná o chorvatskou měnu v hodnotě do 15.000,-HRK nebo zahraniční měnu v hodnotě do 40.000,-HRK.

Od 21. května 2009 jsou na základě nové vyhlášky stanoveny vyšší limity výrobků živočišné povahy, které mohou být dováženy v rámci individuálního cestovního styku do Chorvatska občany států Evropské unie a dále státními občany Andory, Lichtenštejnska, Norska, San Marina, Švýcarska, Farských ostrovů, Grónska a Islandu.

Nové limity nahrazují dosavadní limit 1 kg živočišných výrobků a jsou stanoveny diferencovaně pro různé skupiny výrobků následovně:

 • I. Maso, mléko, masné výrobky, mléčné výrobky (zahrnuje např. salámy, klobásy, paštiky, máslo, sádlo, mouku a výrobky z mouky, těstoviny, vařené i nevařené) v množství 10 kg na cestující osobu.
 • II. Sušené mléko pro kojence, kojeneckou stravu a potraviny pro zvláštní potřeby stravování (např. bezlepkové) v množství 10 kg na osobu, která takové potraviny konzumuje.
 • III. Med, živé ústřice, slávky a hlemýždi v množství 10 kg na cestující osobu.
 • IV. Ryby (čerstvé, sušené, uzené, vařené), krevety, langusty, neživé ústřice a slávky v množství 20 kg na cestující osobu.
 • V. Potrava pro zvířata (zejména psy a kočky, ale i další „domácí mazlíčky“) v množství 10 kg pro spolucestující zvíře. Podmínkou je, že tyto výrobky určené pro krmení zvířat jsou převáženy v originálních a uzavřených baleních.

Pro převoz vajec neplatí žádné kvantitativní limity, kritériem zůstává osobní spotřeba cestující osoby.

Celní předpisy Chorvatské republiky povolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Termínem “předměty osobní potřeby” jsou podle celního zákona myšleny výlučně předměty určené pro osobní potřebu během cesty a po dobu pobytu v zahraničí (oděvy, obuv, předměty osobní hygieny). Pro osobní potřebu a potřebu ostatních rodinných příslušníků je možné dočasně dovézt předměty jako např. videokamera, fotoaparát, sportovní výstroj, atd.

Dočasný dovoz cennějších předmětů a výstroje je nutné písemně deklarovat na hraničním přechodu a po ukončení pobytu je opět vyvézt.

Pro dovážené předměty, na které nelze pohlížet jako na předměty osobní potřeby, jakož i na výše uvedené navýšené limity potravin, platí nadále bezcelní limit ve výši 300,- HRK na osobu. Předměty a potraviny, jejichž hodnota překračuje bezcelní limit, jsou na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatské republiky procleny a navíc je třeba za ně uhradit DPH ve výši 22%.

Psi, kočky a fretky v doprovodu svého majitele (v neobchodním styku) musí mít mezinárodní očkovací průkaz pro malá zvířata (europas, petpassport), identifikaci zvířete mikročipem, očkování proti vzteklině a osvědčení (potvrzení) od veterinární správy o jeho zdraví. Pro Chorvatskou republiku není potřeba sérologické vyšetření.

Dovoz drog a jiných omamných prostředků do Chorvatska není dovolen. Trestné je i užívání a přechovávání drog. Pokud chorvatská policie tento přestupek zjistí, pachatel je potrestán peněžitou pokutou a následně je vyhoštěn se zákazem pobytu na území Chorvatska.


CHORVATSKO - Bezpečnostní situace

Chorvatské pobřeží je dle vyjádření chorvatské policie bezpečné, zbavené zbytků bevybuchlé munice a min. V některých vnitrozemských oblastech jsou označená a ohraničená území, kde se nebezpečné pozůstatky války mohou ještě vyskytovat. V zájmu vlastní bezpečnosti nedoporučujeme při cestě k moři vstupovat do volné přírody mimo vyznačené cesty na úseku Karlovac - Split a do válkou zničených objektů.

Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít doklad o zaplaceném povinném ručení a tzv. zelenou kartu, kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte.

 

CHORVATSKO - Doporučení a dobré rady na cestu

 • Nezapomeňte měkké podložky, nebo alespoň osušky na pláž.
 • Sluneční paprsky v jižní Dalmácii mají podstatně vyšší intenzitu než u nás. Proto doporučuji používat hned po příjezdu opalovací krém s vyšším faktorem /nad 10/. Na přímém slunci se zbytečně nevystavovat mezi 11. až 15. hodinou. Ve stínu se opálíme stejně dobře jako na slunci. Pokud máte citlivější kůži nebo alergii na slunce, před cestou navštivte svého lékaře, jistě vám doporučí vhodné léky a krémy. Dovolená s vyrážkou nebo popraskanou pokožkou není nic příjemného.
 • Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Živičný povrch chorvatských silnic má jiné složení, než na jaké jsou zvyklí čeští řidiči. Za deště má vozovka prakticky stejné vlastnosti jako kdyby bylo náledí.
 • Vyberte si některý z nabízených výletů lodí na ostrovy spojené s rybím piknikem. Ale někdy stačí romantické procházky po kamenných uličkách lemovaných typickými starými domy, posezení v kavárničce nebo v typické restauraci u dobře připravené ryby a skleničky vína.

Zdroj informací: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (www.mzv.cz)