Dovolená v Řecku - ostrov Chios - užitečné informace

Přitažlivost Řecka je tak stará, jako Řecko samo - má ideální podmínky pro turistiku, což se odráží ve vysoké návštěvnosti země. Možnost obdivovat nejen přírodní krásy a neobvyklý půvab krajiny, ale i památky výjimečné historické hodnoty lákají turisty k návštěvě této země - kolébky civilizace. Máte zde možnost obdivovat minulost i současnost zároveň. Kromě toho určitě každého návštěvníka okouzlí výjímečná řecká pohostinnost, se kterou se setkáte na každém kroku.

Před dovolenou na řeckém ostrově Chios vám jistě přijdou vhod níže uvedené informace, které cestování na řecký ostrov Chios jistě obohatí.

ŘECKO - ostrov CHIOS

Hlavní město: Chios
Obyvatelstvo: 50000
Rozloha: 842 km2

Řecko - Oficiální prezentace

Greek National Tourism Organisation (GNTO) << klikněte ZDE >>

Řecko - ostrov Chios - popis

Ostrov Chios je charakteristický sladkou vůní jasmínů a pomerančovníků. Nacházejí se zde ovocné sady, lesy, ale k vidění jsou i louky kvetoucích tulipánů. Tento ostrov vám učaruje svojí přirozenou krásou, mírným klimatem a křišťálově čistým mořem a barvami, které uvidíte jen zde.

Těžko byste hledali jiného ostrova s tak bohatou a dlouhodobou historií, který stál na počátku velkých civilizací. Ve své době byl centrem helénské kultury a vzdělanosti.  Pobýval zde nejeden velikán např. Homér, Neophytos Vamvas a další. Městečka vás přivítají hrdě se tyčícími kamennými stavbami a roztomilým dlážděním. K vidění tu jsou středověké vesnice s unikátními věžemi.

Řecko - ostrov Chios - poloha, obyvatelstvo

Chios je ostrov ležící na severovýchodě Egejského moře a je jen 5 km vzdálen od tureckého pobřeží. Na severu sousedí s ostrovem Lesbos a na jihu s ostrůvkem Icaria. Ostrov se rozkládá na 842 km2 a pobřeží je dlouhé 213 km.

Na Chiosu žije kolem 50 000 stálých obyvatel. Ostrov má dlouhý, rovný tvar, mírně se zvedající směrem na sever. Je rozdělen do několika částí – severní hornatá část je jen řídce osídlená, stojí tu nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios      1 297 metrů.

Centrální část tvoří plošina s hlavním městem Chiem, který je zároveň největším přístavem ostrova. V hlavním městě žije téměř polovina všech obyvatel. V jižní části ostrova Vás přivítají tradiční řecké vesničky se srdečnými domorodci. Tato oblast je mezinárodně známá díky pryskyřici pocházející ze stromu Pistacia lentiscus. Tento strom roste na mnoha místech se středomořským klimatem, ale náležitý výtěžek cenné pryskyřice poskytuje pouze na ostrově Chios, kde již od dávných dob býval pěstován.

Řecko - ostrov Chios - ekonomie

Ekonomie ostrova je založena na vývozu zemědělských plodin – pryskyřice, rybolovu a chovu dobytka. K ostrovu na severovýchodě přiléhá komplex 4 malých ostrůvků – Oinousses, Passas, Pontikonisi a Vatos. Na severozápadě leží ostrůvky Psara a Antipsara.

Řecko - ostrov Chios - klima

Ostrov má typické středomořské klima. Severní nebo severozápadní větry udržují v létě příjemné teploty, které nepřekračují 28 nebo 29 stupňů. Zima je mírná. Na Chiosu je mnoho čistých, písečných či oblázkových pláží. Poblíž hlavního města jsou pláže Karfas, Mega Limnionas, Aghia Fotia, Afanis Beach a další, kde jsou vhodné podmínky pro plachtění a windsurfing.

Kompletní nabídka zájezdů do ŘECKA << klikněte ZDE >>