Dovolená v Řecku - ostrov Kos - užitečné informace

Přitažlivost Řecka je tak stará, jako Řecko samo - má ideální podmínky pro turistiku, což se odráží ve vysoké návštěvnosti země.
Možnost obdivovat nejen přírodní krásy a neobvyklý půvab krajiny, ale i památky výjimečné historické hodnoty lákají turisty k návštěvě této země - kolébky civilizace. Máte zde možnost obdivovat minulost i současnost zároveň. Kromě toho určitě každého návštěvníka okouzlí výjímečná řecká pohostinnost, se kterou se setkáte na každém kroku.

Před dovolenou na řeckém ostrově Kos vám jistě přijdou vhod níže uvedené informace, které cestování na řecký ostrov Kos jistě obohatí.

Řecko - ostrov Kos

 • Hlavní město: Kos
 • Obyvatelstvo: 30000
 • Rozloha: 295 km2
 • Patron ostrova: Hippokrates
 • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 50 minut

Řecko - Oficiální prezentace

Greek National Tourism Organisation (GNTO) << klikněte ZDE >>

Řecko - ostrov Kos - Poloha

 • Ostrov Kos (Hippokratův ostrov) se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví, které se jmenuje Dodekanissa, tzn. česky „Dvanáctiostroví“. Hlavních, tj. obydlených ostrovů je zde totiž právě dvanáct. Třetí největší je Kos, hned po ostrovech Rhodos a Karpathos.

Řecko - ostrov Kos - Povrch

 • Celým ostrovem se táhne pohoří, které se nazývá Dikeos s nejvyšší horou Mt. Dikeos.
 • Ostrov je sopečného původu, proto i zde můžete nalézt spoustu termálních pramenů, přičemž pouze jedny jsou přístupné, a to v Agios Fokas.
 • Na Kosu se těží některé nerostné suroviny, především síra, mramor, vápenec, lignit a hnědé uhlí.

Řecko - ostrov Kos - Hospodářství

 • Obyvatelé ostrova se ještě stále zabývají zemědělstvím, hlavně pěstováním oliv, obilnin, vína, tabáku a chovem krav, ovcí a koz. Velmi důležitou roli hraje též včelařství. Do dnešní doby se zde zachovala tradiční řemesla – tkalcovství a hrnčířství. Převážná část obyvatel se živí turistickým ruchem.

Řecko - ostrov Kos - Cestovní ruch

 • V porovnání s dalšími řeckými ostrovy si Kos doposud udržel svůj původní a přirozený ráz, nepoznamenaný přílivem zahraničních turistů, kterých na tento ostrov každoročně směřuje stále více. Nejde však o masovou turistiku, jako např. na sousedním Rhodu.
 • Na zdejších plážích není „hlava na hlavě“ a v tavernách a restauracích se skoro vždy najdou volná místa. Také prodavači mají více prostoru, aby se svým zákazníkům věnovali, u pokladen historických areálů se nečekají zbytečně dlouhé fronty, vše si tedy turista může vychutnat s větším požitkem, v klidu a pohodě, která k dovolené neodmyslitelně patří.

Řecko - ostrov Kos - Historie ostrova

 • Ačkoli je Kos malý ostrov, pyšnit se může velmi bohatou historií.
 • První obyvatelé byli pravděpodobně Pelasgiané a od té doby byl ostrov bez přerušení hustě osídlen až do dneška. Ve 14. století př. n. l. přišli Achájové z Thesálie a založili zde přístav, který se stal jednou z obchodních křižovatek mezi Malou Asií a Krétou. V 11. století př.n. l. byl osídlen Dórskými kmeny. Hlavní město Astypalaia, které se nacházelo na poloostrově Kefalu, se stalo součástí tzv. Hexapolis – „Šestiměstí“, které spolu s ním tvořila 3 města na Rhodu (Lindos, Kameiros a Iálysos) a 3 města na pobřeží Malé Asie (nejznámější z nich – Halikarnássos). Později se stal Kos součástí Athénského námořního spolku, ovládl jej Alexander Makedonský a na přelomu letopočtu byl začleněn do říše římské. V 8. – 9. století jej ovládli Arabové, v 11. století podléhal křižákům. Maltézští johanité zde byli v letech 1315 – 1522 a od roku 1523 se dostal do područí Turků. Po téměř 400leté nadvládě ovládli ostrov po italsko-turecké válce v roce 1912 Italové. V roce 1943 napadli ostrov němečtí okupanti, kteří se chovali podobně jako Turci – rabovali, vraždili a ničili.
 • V květnu 1945 převzali ostrov do správy Britové a konečně 31. 3. 1947 byl ostrov spolu s ostatními Dodekánskými ostrovy oficiálně předán Řecku.


Zajímavá místa

Řecko - ostrov Kos - město Kos

 • Město Kos je hlavním městem ostrova ležícím jen na dosah ruky od Turecka. Po velkém zemětřesení v roce 1933 bylo město opraveno, naleznete zde množství zahrad, ulice jsou lemovány palmami, jsou zde i krásné písčité pláže, obchody, restaurace, taverny, diskotéky, půjčovny automobilů, motocyklů i kol. Ve městě a jeho těsné blízkosti je i několik pamětihodností, které určitě stojí zato navštívit (pevnost, staré město, antická Agora, Asklepion, Hippokratův platan). Ve večerních a nočních hodinách doporučujeme projít se starým městem a posedět v některé z taveren. Při troše představivosti se můžete vžít do období, kdy na Kosu pobýval Hippokratés nebo Alexander Veliký. Psalidi je živoucím předměstím města Kos s přírodní písečno - oblázkovou pláží. Lambi je předměstím hlavního města Kosu, vzdálené asi 10 minut od jeho centra.
 • Pláže zde jsou převážně písčito – oblázkové.
 • Transfer z letiště: cca 50 minut

Řecko - ostrov Kos - Tigaki

 • Letovisko Tigaki se nachází přibližně 11 km od hlavního města ostrova - Kosu. Je umístěno u jedné z nejkrásnějších písčitých pláží ostrova s pozvolným vstupem do moře. Místo je vhodné pro strávení rodinné dovolené s dětmi. V centru letoviska se nachází množství restaurací, taveren a barů, obchodů, půjčoven kol a motocyklů. Naleznete zde ideální podmínky pro vodní sporty a cykloturistiku.
 • Tigaki si oblíbili turisté celého světa pro jeho pohodovou atmosféru, kterou si můžete užít posezením v některé z mnoha taveren či barů. Do nedalekého Kosu lze z Tigaki dojet podél pobřeží třeba na půjčeném kole, skútru, autem nebo autobusovou dopravou, jezdící každých 20 minut. 
 • Transfer z letiště: cca 20 minut.

Řecko - ostrov Kos - Marmari

 • Letovisko Marmari je vyhlášené díky dlouhým bílým písečným plážím s pozvolně se svažujícím vstupem do moře, množstvím možností vodních sportů jako jsou plachtění a windsurfing. Leží asi 15 km od města Kos. Na hlavní třídě vedoucí k moři naleznete množství obchodů, restaurací, taveren, půjčoven aut, motocyklů i kol.
 • Transfer z letiště: cca 30 minut

Řecko - ostrov Kos - Psalidi

 • Letovisko Psalidi se nachází 3 km jihovýchodním směrem od hlavního města Kos. Psalidi je klidné předměstí samotné metropole a jsou zde výborné podmínky pro strávení dovolené. Najdete tady ubytování všech kategorií, písečné, oblázkové a smíšené pláže s nabídkou vodních sportů. Po celé délce pobřežní komunikace spojující Psalidi a město Kos je mnoho restaurací, obchodů, barů, půjčoven motocyklů a kol atd. Do centra hlavního města lze dojít příjemnou procházkou nebo dojet místní linkou.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 30 minut.

Řecko - ostrov Kos - Lambi

 • Malý výběžek pevniny ležící pouhých 20 minut pěšky od centra města Kos. Ideální pro všechny, kteří chtějí mít blízko město s památkami, malebným přístavem i bohatým nočním životem, ale rádi bydlí v klidnější zóně.
 • Pláže jsou písčité s pozvolným vstupem do moře a nabízí vodní sporty, slunečníky, lehátka a plážový volejbal. Pláže obklopují východní i západní stranu výběžku. Každý si zde najde své oblíbené místo. Na ulici vedoucí do města je množství restaurací, obchůdků a dalších příležitostí k zábavě.

Řecko - ostrov Kos - Mastichari

 • Rybářská vesnička Mastichari si dodnes zachovává svou neopakovatelnou ostrovní atmosféru. Místní taverny jsou vyhlášené po celém ostrově výbornými čerstvými rybami. Nachází se asi 25 km od hlavního města Kos a z nedalekých bílých písčitých pláží je na horizontu vidět sousední ostrovy Kalymnos a Pserimos. Příjemnou procházkou nebo projížďkou na kole, skútru či čtyřkolce poznáte možnosti zábavy i relaxace.
 • Transfer z letiště: cca 25 minut.

   

Informace o Řecku a dalších řeckých ostrovech << klikněte ZDE >>

 Kompletní nabídka zájezdů na řecký ostrov KOS << klikněte ZDE >>