Dovolená v Řecku - ostrov Kréta - užitečné informace

Přitažlivost Řecka je tak stará, jako Řecko samo - má ideální podmínky pro turistiku, což se odráží ve vysoké návštěvnosti země.
Možnost obdivovat nejen přírodní krásy a neobvyklý půvab krajiny, ale i památky výjimečné historické hodnoty lákají turisty k návštěvě této země - kolébky civilizace. Máte zde možnost obdivovat minulost i současnost zároveň. Kromě toho určitě každého návštěvníka okouzlí výjímečná řecká pohostinnost, se kterou se setkáte na každém kroku.

Před dovolenou v Řecku vám jistě přijdou vhod níže uvedené informace, které cestování do Řecka jistě obohatí.

Řecko - ostrov Kréta

 • Hlavní město: Heraklion
 • Obyvatelstvo: 536980
 • Rozloha: 8261 km2
 • Doba letu: cca 2 hodiny 40 minut.
 • Kréta je pohádkově krásný ostrov opředený mýty, kolébka evropské civilizace, milovaný už samotnými řeckými bohy. Je největším a nejjižnějším řeckým ostrovem ležícím ve Středozemním moři se správním střediskem Iraklio (Heraklion).

Řecko - Oficiální prezentace

Greek National Tourism Organisation (GNTO) << klikněte ZDE >>


Řecko - ostrov Kréta - Geografie

 • Táhne se v délce 260 km a jeho největší šířka představuje 60 km.
 • Zkrasovělé horské masivy ostrova s více než 3 tisíci krápníkových jeskyní, osídlené přes sedm a půl tisíce let, se tyčí do oblačné výše až 2452 m.
 • Mohutné pohoří dělí hluboké rokliny ústící v úrodných údolích. Kréta je drsná a pustá, vlídná a plodná, se starými kamennými selskými staveními, kláštery a vesnicemi na horských hřebenech, chrámy zapomenutými na příkrých svazích, fascinující úrodné náhorní roviny obemknuté prstencem hor, pobřeží roubí obrovské pláže a intimní zátoky.
 • Na severní straně hory Dikti ve výšce 1025 m. n. m. leží krápníková jeskyně o rozloze 2200 m2 s malebným jezírkem, v níž se za jedné temné noci měl narodit bájný bůh bohů Zeus. Sem v podobě býka unesl krásnou Europu, která mu zde porodila prvorozeného Minoa.

Řecko - ostrov Kréta - Historie

 • Kréta je země nepoddajného a odvážného lidského ducha, ostrov snu člověka vzlétnout do oblak, ostrov bájného Daidala a jeho syna Ikara, kteří chtěli uprchnout ze zajetí krále Minoa a zhotovili si ptačí křídla, ztužená voskem.
 • V největším rozkvětu krétsko-mykénské kultury zde bezmála před 4 tisíci léty vyrostly velkolepé, neopevněné paláce Knossos a Faistos. V té době vznikalo i první lineární slabičné písmo. Rozkvět kultury přervala roku 1450 př. n. l. přírodní katastrofa, jíž byl výbuch sopky na Santorini, ale život nezmizel. Na Krétu vpadli Achájové a Dórové, vyrostla nová města Lato a Aptera.
 • Potom přišli Římané a centrem se stal Gortys. V Byzanci zde vyrostly raně křesťanské baziliky a kostely. Bohatá Kréta padla na jeden a půl století do rukou Arabů a vznikl Handak, dnešní Heraklion. Pak se Kréta stala opevněnou benátskou provincií a nakonec byla porobena muslimy.

Řecko - ostrov Kréta - Zajímavosti

 • Ostrov je rodištěm světoznámého malíře Domenika Theotokopula známého jako El Greco. Barvité přírodní krásy Kréty a život na vesnici zvěčnil novořecký spisovatel Kazantzakis v autobiografickém románu, známém i ve filmové podobě jako Řek Zorba.
 • Kréta je ve dne oslněná zářícím sluncem, v noci jasná a třpytivě hvězdná, Kréta je romantická s nepřístupnými skalami omývanými mořem nebo lemovaná nekonečnými písčitými a oblázkovými plážemi, Kréta je vznešená, oddělující Egejské moře od moře Libyjského, Evropu od Afriky. Kréta dodnes žije svým vlastním rytmem.
 • Velký ostrov také nabízí velký výběr výletů, úchvatných okružních cest nebo okružních plaveb po 700 ostrůvcích roztroušených kolem Kréty. Čistou romantiku i elegantní přepych.
 • Ostrov s neustále se měnící scenérií se dělí do čtyř okresů. Hlavní město Iraklio leží na severním pobřeží a je také střediskem stejnojmenné oblasti. Okres tvaru kosočtverce ohraničuje na severu Krétské a na jihu Libyjské moře, do jehož vod strmě spadá pohoří Asterousia. Odtud se všude otvírá úchvatná vyhlídka na širé mořské obzory a člověk se nemůže dosyta vynadívat. Také boční hranice tvoří horské masivy. Sem se na východě prudce svažují západní svahy pohoří Dikti a na západě zase východní svahy pohoří Idi. Hornaté, bohatě členité je i celé vnitrozemí, podobné bludišti v neustále stoupajícím nebo klesajícím skalnatém horském reliéfu.
 • Velkoměsto Iraklio soustřeďuje bohaté sbírky archeologických a historických nálezů na Krétě. Okres uchovává nejpočetnější část památek starověku, antiky, byzance a středověku. Zde najdeme nejvýznamnější doklady zázračně vyspělé minojské civilizace - vykopávky neopevněných paláců v Knossu a Faistu.
 • Při jižní hranici s okresem Rethimnon leží jeden z nejkrásnějších krétských koutů Agia Galini s nádhernými plážemi a jeskyněmi, kterými lze proplouvat na člunu.
 • Při úpatí hor na východě od Iraklia se rozkládají vyhledávaná přímořská střediska jako Chani Kokkini, Gouves, Hersonissos s výhledem na záliv Malion, s uprostřed položeným střediskem Stalis a Malia. Přestože tvoří téměř jeden řetězec, nejsou uniformní, ale každé si zachovává svůj vlastní kolorit.
 • Západně od Iraklia najdeme opět odlišné typy letovisek jako Fodele (rodiště El Greca) se stejnojmenným zálivem nebo středisko Bali.
 • Celou východní část Kréty zaujímá okres Lassithi se správním střediskem Agios Nikolaos, z něhož je výhled na rozlehlý, horami lemovaný záliv Mirabelou. Západní hranice okresu šplhá po hřebenech pohoří Dikti až do výše 2148 m. Zde se rozprostírá kruhovitá horská planina Lassithi, rovná jako stůl, po níž jsou rozesety donedávna funkční, romantické větrné mlýny. Planina tvoří dno vysokohorského kotle, jehož členité hřebenové špičky čnějí k nebi, často zahalené do mohutných oblak. Když mezi oblaky prorazí proudy slunečních paprsků, úžasné scenérii chybí jen samotný bájný Zeus, který se tu měl narodit v tajemné jeskyni s jezírkem. V půvabném kopcovitém městě Agios Nikolaos se zrcadlí malé sladkovodní jezírko, které vyplnilo vyhaslý sopečný kráter, dnes lemovaný otevřenými letními restauracemi a cukrárnami. Na severu vznikl z rybářské vesničky Elounda světoznámý komplex krásných, přepychových hotelů, každoročně navštěvovaných hlavami států a významnými osobnostmi ze všech koutů světa. Na protilehlých, neobydlených ostrovech žijí divoké kozy. Nejvyhledávanější ostrov Spinalonga byl až do poloviny našeho století stanicí pro malomocné.
 • Nejužším místem Kréty směrem na jih se dostaneme do Ierapetry a odtud lodí na neobydlený ostrov Chrissi, který je přírodní rezervací. Další rezervaci tvoří divoký, v Evropě ojedinělý palmový háj městečka Vai na východním cípu Kréty. Archeologické sbírky této oblasti jsou v muzeu města Sitia při severovýchodním pobřeží. Ve středu východní části okresu se z klikatých horských cest otvírají nesmírně krásné pohledy do úrodných, sytě zelených horských údolí, která se prodírají mezi zvrásnělými skalnatými horskými svahy s nedostupnými vrcholky. Pohybující se slunce ostře a oslnivě nasvěcuje reliéf hor, propadajících se střídavě do hlubokých tmavých stínů. Krása rybářské vesničky Sisi ukryté v zálivu Malion na severním pobřeží spočívá v uklidňující tiché prostoře a zeleni olivovníkových hájů pod úpatím hor. Na jednom místě zde vytváří pevnina malou kosu s téměř jezerně nehybnou mořskou hladinou.
 • Třetí okres se stejnojmenným správním městem Rethimnon při severním pobřeží je západním sousedem Iraklia. Minulost města nejvíce připomínají památky z dob benátské a turecké nadvlády. Pouhých 40 km kolmo na jih leží jako skalní hnízdo na horských srázech klášter Moni Preveli s úchvatným pohledem na sluncem rozzářené oslnivé Libyjské moře.
 • Ve vnitrozemí se za klášterem skrývá krásná a divoká strž Kourtaliotiko. Západně odtud je položeno snad nejpůvabnější přímořské letovisko Plakias. V okolí Rethimnonu najdeme nejvýznamnější krápníkové jeskyně. Například Gerani nebo jeskyně u Malidomi poblíž přímořského letoviska Bali. V mohutném horském masivu pohoří Idi, které dosahuje nejvyššího bodu 2452 m, je další velká jeskyně Ideon Antron.
 • Na žádném evropském území o rozloze Kréty neleží takový počet jeskyní, přičemž speleologický průzkum není zdaleka dokončen. Cizinecký ruch nezasáhl Rethimnon tolik, jako ostatní oblasti, jak dkládá okouzlující Bali.
 • Nejhornatější, čtvrtý a poslední okres Chania se stejnojmenným správním městem zaujímá celou západní část Kréty. Ze severního pobřeží vybíhají do moře tři hornaté poloostrovy. Někdejší hlavní město Kréty a přístav stojí na místě původní antické Kydonie. Zachované jsou také památky z ob benátské a turecké okupace. Po pobřeží je roztroušeno nemálo malebných rybářských vesniček s plážemi jako Kolympari, Platanias, Paleochora, Sougia nebo Lautro. V Lefka Ori s nejvyšším vrcholem 2452 m se mezi masivy pootvírá ojedinělá rokle Samaria dlouhá 18 km a široká 3 - 40 m, jejíž strmé stěny čnějí do výšky až 600 m. Pro turisty je přístupná z náhorní roviny Omalou nebo od Libyjského moře z pobřežní rybářské obce Agia Roumeli. Odtud je pravidelné spojení výletní lodí do starodávného městečka Chora Sfakion. V jeho blízkosti leží záhadný úkaz - malá zátoka s neustále vyvěrající sladkou a pitnou vodou.
 • Dál na východ se na malé přímořské rovince vklíněné pod skalnaté pohoří objeví pevnost Frangokastello,kdysi ovládající jediný možný přístup z moře. Hlouběji na jih vyčnívá z Libyjského moře hornatý ostrov Gavdos, nejjižnější obydlené území evropského kontinentu.
 • Z Kréty by návštěvník neměl odjet, aniž by ochutnal něco z krétské kuchyně, třeba místní sváteční chléb. Zvláštností je kyselá rybí polévka, salát z lilků s ořechy, skvěle upravované ryby a mořské plody, zejména mušle nebo jehněčí žebírka na otevřeném rožni. Sladkosti připomínají turecké, nejsou však tak přeslazené. Jedinečný je med z oblastí, kde divoce roste tymián, fenykl nebo jiné byliny.
 • Láhev ušlechtilého krétského vína stojí za to si přivést domů a s požitkem ji vypít s přáteli při vzpomínkách na nezapomenutelnou, tajemnou Krétu s 8 tisíci léty legendární historie.

Řecko - ostrov Kréta - letovisko Platanias - Agia Marina

 • Letovisko Agia Marina přechází směrem na západ v letovisko Platanias, že ani nepoznáte, kde jedno letovisko končí a druhé začíná. Platanias patří mezi nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta. I zde vás čekají písečné nebo smíšené pláže s plážovým servise a vodními sporty. Samotné centrum nabízí širokou nabídku zábavy a možnost nákupů, stejně jako Agia Marina.
 • Doporučujeme Vám návštěvu staré vesničky Platanias, odkud je nádherný výhled. Dále na západ je pak toto letovisko méně rušné a tak na pláži snadno najdete místa, kde budete téměř sami. Můžete zde narazit rovněž na želvy Caretta Caretta, které zde kladou svá vejce. Pokud si nezapůjčíte auto, motorku či kolo, můžete využít turistický vláček, který mezi oběma letovisky pravidelně jezdí či pravidelnou autobusovou linku.
 • Ideální poloha letoviska umožňuje poznat další zajímavá místa ostrova Kréty např. poloostrov Akrotiri, známou soutěsku Samarii, pláž Falassarna a Prevelli, propast Kourtaliotiko nebo impozantní soutěsku Megapotapos.
 • Letovisko Platanias je vhodné pro všechny věkové kategorie.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 40 minut.

Řecko - ostrov Kréta - letovisko Plakias

 • Letovisko Plakias leží 35 km jihozápadně od Rethymmna v oblasti Gialia, v údolí mezi horami Tsilivdikas a Kyrimianou a blízko trosek minojského města Lamon. Rozkládá se v písečném zálivu, který je obklopen vysokými horskými vrcholy a jeho pobřeží je omýváno průzračným Libyjským mořem. Díky této jedinečné kombinaci patří toto místo mezi nejhezčí na jižním pobřeží ostrova. Je zde 320 slunečných dní a díky dostatku vody je okolí letoviska plné zeleně a nabízí tak možnosti pro milovníky přírody a turistiky. Místní pobřežní promenáda je lemována řadou obchodů, restaurací, taveren, barů i diskoték a nabízí tak širokou škálu zábavy. Ceny jsou zde oproti jiným místům na Krétě mnohem příznivější.
 • Doporučujeme Vám zapůjčení auta, motorky či kola a navštívit tak některé z okolních historických míst či přírodních pláží, kde se dá šnorchlovat i potápět. Z místního přístavu lze podniknout plavby po oklí, např. na nedalekou pláž Preveli, kde se do moře vlévá řeka Megapotamós, která je v ústí lemována palmami a připomíná pláže nedaleké Afriky.
 • Plakias je zárukou kvalitní dovolené.
 • Transfer z/na letiště trvá necelé 2 hodiny.

Řecko - ostrov Kréta - Maleme

 • Městečko Maleme leží 15 km západně od města Chanie a 5 km od velice známého a živého střediska Platanias. Pokud budete mít zájem jedno z výše uváděných center navštívit, každých 30 minut zde jezdí autobus, který vás do místa určení spolehlivě a rychle doveze.
 • Samotné Maleme je milé, klidné přímořské středisko s hotely a vilami uprostřed zeleně. Ke koupání jsou zde dlouhé, pozvolné písčiténé i oblázkové pláže, vhodné hlavně pro rodiny s dětmi. Na hlavní ulici městečka naleznete restaurace, taverny, bary a obchůdky s tradičním krétským zbožím.
 • Milovníkům rušného nočního života doporučujeme návštěvu Platanias, kde si přijdou určitě na své.
 • Transfer z/na letiště v Chanie trvá zhruba 20 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Hersonissos

 • Město Hersonissos vyrostlo postupem času z malého rybářského přístavu v oblíbené a živé prázdninové středisko. Hersonissos, vzdálený 26 km východně od hlavního města, má s Heraklionem pravidelné autobusové spojení. Na místní promenádě je řada obchůdků, kaváren, restaurací a taveren. Večer můžete navštívit některou z diskoték nebo noční klub a vnímat typicky řeckou atmosféru. Ve městě najdete i soukromé muzeum "Lychnostates" s ukázkami místní lidové tvořivosti.
 • Okolní malé pláže vám nabízí odpočinek i možnost sportovního vyžití.
 • Hersonissos doporučujeme všem, kteří hledají aktivní dovolenou a rušný noční život.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 30 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Agia Pelagia

 • Letovisko na severu ostrova Kréta s několika tavernami, restauracemi a supermarkety, si dosud zachovalo typický krétský ráz. Nachází se asi 20 kilometrů na západ od hlavního města Kréty Heraklionu, se kterým má pravidelné autobusové spojení.
 • Kréta - Agia Pelagia nabízí převážně písčité pláže, kde lze provozovat řadu sportů nebo jen v klidu relaxovat.
 • Vzhledem k členitému pobřeží je celá oblast vhodná pro milovníky potápění.
 • Transfer z letiště v Heraklionu trvá cca 30 minut.

Řecko - ostrov Kréta - středisko Analipsi

 • Středisko Analipsi je součástí cca 6 kilometrů dlouhého pásu, ve kterém se prolínají střediska Kato Gouves, Analipsi a Anissaras. Oblast leží v těsné blízkosti velmi známého a hojně navštěvovaného střediska Hersonissos, které je hlavním městečkem celé této oblasti.
 • Jako všechna okolní střediska má i Analipsi vše, co má rušné středisko na pobřeží mít. V Analipsi najdeme velké množství taveren a hotýlků, dlouhou písečnou pláž i dostatek zajímavých aktivit pro ukrácení dlouhé chvíle na pláži i ve středisku. V Analipsi je i dostatek podniků zajišťujících zábavu do dlouhých nočních hodin i možnost celodenních programů a výletů.
 • Při pobytu v Analipsi je velkým lákadlem pro rodiny s dětmi i velký vodní park StarBeach WaterPark, do kterého je to z Analipsi cca 5 km. Kromě tohoto vodního parku ocení rodiče s dětmi a pohybově omezení turisté také pláž, která se v Analipsi svažuje do vody velmi postupně a poskytuje dostatek prostoru pro nejrůznější hrátky i neplavcům.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 30 minut.

Řecko - ostrov Kréta - středisko Sissi

 • Středisko Sissi je unikátní hned v několika směrech - ačkoliv leží jen pár kilometrů od nejrušnější turistické oblasti na Krétě, oblasti Hersonissos - Stalida - Malia, a nabízí maximální vybavení pro všechny možné druhy společenské zábavy a spoortovního vyžití, povedlo se Sissi zachovat trochu klidu a atmosféry běžného malého městečka s krétskou atmosférou.
 • Milovníkům společnosti se v Sissi nabízí celá řada plážových barů, vodních sportů, taveren a posezení přímo na hranici moře, milovníci klidu a soukromí si zase u Sissi mohou najít své místo v některé z mnoha malých zátok, kterými je Sissi obklopené a které poskytují dostatek soukromí.
 • Přímo v Hersonissos, cca 8 km západně od Sissi, se nachází velký vodní park StarBeach WaterPark
 • Těm, kdo mají kromě nádherného moře a dlouhých písečných pláži rádi také přírodní scenérie, se jistě bude líbit i okolí Sissi. Jihovýchodně od Sissi se nachází pohoří Selena (Selena Oros), které je severním výběžkem nejvyššího pohoří v oblasti - pohoří Dikti s výškou přes 2000 metrů (nejvyšší vrchol hora Dikti má 2148) a známou náhorní plošinou Lasithi. Pohoří Selena je od Sissi vzdálené vzdušnou čarou 5 km, pohoří Dikti s náhorní plošinou Lasithi 10km.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 30 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Fodele

 • Řecká vesnička Fodele, rodiště slavného malíře El Greca, je vzdálená asi 25 kilometrů na západ od Heraklionu na ostrově Kréta.
 • Ve Fodele, obklopeném pomerančovými háji, můžete v některé z místních kavárniček ochutnat pravou řeckou kávu a koupit si hezký suvenýr.
 • Transfer z letiště trvá cca 40 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Georgioupolis - Kavros

 • Georgioupolis je letovisko s velmi výhodnou polohou mezi mořem a horami, na půl cesty mezi městy Chania a Rethymno, lemováno jednou z nejdelších písečných pláží na severu Kréty. Původně malá rybářská vesnice vyrostla během posledních dvaceti let v populární turistické středisko se spoustou obchodů, restaurací, taveren a butiků. Nádherná okolní příroda, písečné pláže pozvolně se svažující do průzračně azurového moře lemované eukalypty a palmami dělají z tohoto letoviska ideální místo pro klidnou rodinnou dovolenou.
 • Georgioupolis je ideálním výchozím bodem pro celou řadu výletů na Krétě, ať již to jsou výlety na jih Kréty jako je pláž Elafonisi a do letovisek Plakias a Frangokastello, nebo výlety za historií Kréty do Heraklionu a paláce Knossos či do nádherné Chanii s jejím benátským přístavem a spoustou úzkých kamenných uliček, plných obchůdků, butiků, trhů a taveren.
 • Letovisko Kavros pozvolna navazuje na městečko Georgioupolis, s nímž je propojeno kyvadlovou dopravou. V centru městečka najdete obchůdky, taverny, restaurace, bary a další možnosti zábavy. V blízkosti letoviska Kavros se nachází sladkovodní jezero Kournas, které je obklopeno Bílými horami a které je největším jezerem na ostrově Kréta.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 35 minut. 

Řecko - ostrov Kréta - Kalamaki

 • Letovisko Kalamaki je předměstí města Chania. Centrum města je z Kalamaki vzdáleno pouhých 6 km a spojení s ním zajišťuje pravidelná autobusová linka. Toto místo je vyhledáváno pro svou nádhernou písečnou pláž a dostupnost historického města Chania. Přestože se jedná o klidnější místo, i zde jsou k dispozici obchůdky, taverny, restaurace, půjčovny aut a motorek. Za noční zábavou lze zajet do města Chania nebo sousedního letoviska Agia Marina.
 • Mezi nejhezčí města ostrova patří starobylá Chania, která je druhým největším městem po hlavním městě Heraklionu. Najdete zde řadu památek, které jsou historickou stopou civilizací z doby Minojské, Římanů, Arabů, Benátčanů a Turků. Okolí města je známé dlouhými písečnými plážemi, zelenými zahradami plnými palem a cypřišů, olivovými háji a jablečnými plantážemi.
 • Je ideálním výchozím bodem pro řadu turisticky zajímavých výletů - ostrov Santorini, labyrint Knossos, soutěska Samaria, Elafonissi - jedna z nejkrásnějších pláží Kréty. Západně od Chanie, až do vzdálenosti cca 25 km, navazuje souvislá řada turistických letovisek: Kalamaki, Stalos, Agia Marina, Platanias, Gerani, Rapaniana, Kolymbari. Jednotlivá letoviska spojuje pravidelná autobusová linka, která umožňuje kdykoliv se vypravit buď za poznáním nebo nákupy přímo do Chanie, ale i do všech ostatních jmenovaných letovisek.
 • Transfer z/na letiště v Chanie trvá zhruba 15 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Gouves - Kokini Hani

 • Malá letoviska Gouves a Kokini Hani jsou součástí cca 6 km dlouhého pásu s restauracemi, bary, tavernami, obchůdky a velkou písečnou a oblázkovou pláží se nachází 15 km východně od Heraklionu. Pravidelné spojení linkovým autobusem do Heraklionu, středisek Hersonissos nebo Agios Nikolaos.
 • Velkým lákadlem je vodní park Star Beach Water Park, který je vzdálen cca 8 km a pláže, které se svažují do vody velmi postupně.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 20 minut do Gouves a 30 min do Kokini Hani.

Řecko - ostrov Kréta - Amoudara

 • Prázdninové letovisko Amoudara je předměstím hlavního města ostrova a leží 5 km západně od Heraklionu. Naleznete zde mnoho taveren, restaurací, kaváren, barů, diskoték a především krásnou, několikakilometrovou písečnou pláž. V blízkosti letoviska se nachází elektrárna, jejíž přítomnost však nemá vliv na okolní životní prostředí.
 • Tranfer z/na letiště trvá zhruba 10 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Agia Marina

 • Letovisko Agia Marina se nachází 12 km západně od města Chania a je vyhledáváno jak řeckými, tak i zahraničními turisty pro svou polohu, písečné pláže, odkud je nádherný výhled na ostrov Agios Theodoros.
 • Najdete zde krásné písečné pláže s možností vodních sportů, ubytování v soukromí, ale i v luxusních hotelech, denní i noční zábavu, prostě vše,co ke správné dovolené patří. Na místní promenádě najdete obchody s pestrou nabídkou zboží, restaurace, taverny, bary, diskotéky a samozřejmě půjčovny aut, motorek a kol. Příznivce potápění určitě využijí možnosti jednodenního výletu do podmořských hlubin se vzduchovými lahvemi včetně výkladu a průvodce. Rodinám s dětmi pak doporučujeme návštěvu místního minigolfového hřiště.
 • Letovisko Agia Marina je zárukou kvalitní dovolené.  
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 30 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Elounda

 • Elounda je malebný přístav v Mirabellském zálivu, vzdálený 65 kilometrů na východ od Heraklionu a cca 10 km na sever od města Agios Nikolaos (existuje pravidelné autobusové spojení). Díky přírodním krásám tohoto místa a několika luxusním hotelovým komplexům se Elounda stala prominentním letoviskem, které navštěvují známé osobnosti kulturního a politického života z celého světa. Ve středisku se střídají písečné a kamenité pláže, vhodné k provozování vodních sportů, zejména windsurfingu. Z Eloundy je lodní spojení na ostrůvek Spinalonga.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 40 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Paleochora

 • Paleochora se nachází na stejnojmenném poloostrůvku mezi dvěma zálivy v jihozápadní části Kréty, 80 km od Chanie. Západní nádherná a široká písečná pláž s pozvolným vstupem do moře s průzračnou křišťálovou vodou patří k nejlepším plážím Kréty a je vyznamenána modrou vlajkou, kterou uděluje organizace UNESCO. Příjemný stín jí dodávají okolní tamarišky. Jednou z velkých výhod Paleochory je další, tentokrát oblázková pláž, kterou můžete využít, pokud na západní pláži nastane větrnější počasí.
 • Centrum a promenády jsou ve večerních hodinách uzavřeny pro dopravu a slouží pouze jako pěší zóna. Typicky řecké budovy a úzké uličky ukrývají obchůdky, útulné bary, taverny, restaurace s rybími specialitami, diskotéky, půjčovny aut a motocyklů. Promenádou se dostanete na malý mys s rozbořenou malou benátskou pevností z 13. století, odkud je nádherný výhled na celý poloostrov.
 • I přes stále se rozšiřující počty návštěvníků si toto městečko udržuje poklidnou a příjemnou atmosféru a je ideálním výchozím bodem pro lodní výlet na Elafonísi i ostrov Gávdos. Okolí Paleochory je rájem pro každého, kdo má rád procházky divokou přírodou, koupání v průzračném moři a potápění u skalnatých pobřeží.
 • Zajímavostí Paleochory je ubytování ve městě ve starobylých domech, nikoli v moderních novostavbách jako jinde na Krétě. Samotné městečko je velmi příjemné a večer do něj nesmějí auta. Spousta domů je třeba zasazena do skály nebo jde o rekonstruované středověké domy. Benátská pevnost ze třináctého století.
 • Paleochora je rozhodně jedno z nejhezčích míst Kréty, určitě co se týká prázdninového pobytu.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 1 hodinu 30 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Bali

 • Letovisko Bali má výhodnou polohou, nachází se ve středu mezi hlavním městem Heraklion (45 km) a historickým Rethymnem (30 km). Toto kouzelné letovisko s malebným přístavem, který na Vás dýchne nostalgií zašlých časů, patří mezi nevyhledávanější místa na Krétě.
 • Je zde několik menších zálivů s písečnými a oblázkovými plážemi a nad samotným městečkem se tyčí rozsáhlé pohoří. Voda je zde velmi čistá, místo je tedy vhodné i pro milovníky rybaření a potápění. Přestože se jedná o klidnější letovisko, je i zde řada restaurací, taveren, kaváren, barů a obchůdků, které se nacházejí v samotném centru a neruší tedy hosty v ubytovacích kapacitách. Nezapomenutelné zážitky ve Vás jistě zanechá i návštěva diskotéky ve tvaru lodě, umístěné přímo nad mořem.
 • Spojení s hlavním městem zajišťuje dobré autobusové spojení. Toto místo doporučujeme klientům, kteří dávají přednost klidné dovolené, relaxaci v přírodě, dlouhým romantickým procházkám, členitým plážím s mnoha zákoutími a útesy (vhodné pro potápění). Je zde možné věnovat se vodním sportům nebo cykloturistice. 
 • Tranfer z/na letiště trvá zhruba 60 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Scaletta

 • Letovisko Scaletta se nachází 12 km od města Rethymno a patří mezi menší letoviska na západním pobřeží, která jsou vyhledávána pro svůj klid a možnost odpočinku od ruchu velkoměsta. Spojení s městem zajišťuje místní pravidelná autobusová linka.
 • Scaletta okouzlí milovníky klidu, odpočinku a romantiky. Místní písečná pláž nabízí nejen odpočinek, ale i možnost vodních sportů. I zde jsou obchůdky s potravinami, taverny nebo restaurace, noční život a široká nabídka zábavy je v centru města Rethymno.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 70 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Město Rethymno

 • Dlouhé písečné pláže, uličky se starými domy v benátském a tureckém stylu s minarety a mešitami, benátský přístav a pevnost dělají z Rethymna jeden z nejatraktivnějších cílů v Řecku. Jeho okolí skýtá ideální podmínky k prožití příjemné dovolené na krásných písečných plážích pod horami, protkanými zelenými údolími.
 • Rethymno je také dobrým výchozím bodem pro výlety do vnitrozemí. Milovníkům historie doporučujeme návštěvu archeologického muzea. Město je rovněž proslavené festivalem vína, kdy se u radnice koná ochutnávka krétského vína s národní hudební a taneční produkcí. Místní obchůdky se specializují na výrobky z kůže a zlata. Zručnost a vkus řemeslníků Vás jistě překvapí a ceny výrobků potěší. Noční život je jedním z nejrušnějších na ostrově. Když pláž ztichne a siluety domů se ztratí pod rouškou tmy, městem zazní hudba z taveren, vychutnáte si magickou atmosféru tohoto místa.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 70 minut.

Řecko - ostrov Kréta - středisko Panormos

 • Pokud chcete strávit svojí dovolenou na klidném místě plném atmosféry pravé krétské vesničky, mohlo by středisko Panormos pro vás být to pravé. Panormos je původem malá rybářská vesnička s přístavem a nádhernou písečnou pláží, na které můžete najít jak místa plně vybavená, tak i místa poskytující dostatek soukromí pro individuální relaxaci.
 • Směrem na západ od Panormos leží krásné historické město Rethymno, směrem na východ od Panormos se nachází hlavní město Kréty Heraklion a ti, kdo rádi cestují více, si mohou projet velmi zajímavý okruh Panormos - Heraklion - Gortys - Festos - Rethymno - Panormos. Cesta objíždí nejvyšší pohoří Kréty Psiloritis a můžete na ní navštívit ty nejvýznamější památky, které na Krétě jsou.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 70 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Rethymno - Adele - Pigianos Kampos

 • Směrem na východ od města Rethymno leží letovisko, respektive oblast Adele, která je vlastně předměstí samotného města Rethymno. Centrum města je odsud vzdáleno 7 km a spojení zajišťuje místní pravidelná autobusová linka.
 • Oblast Adele nabízí nejen oddech na místních písečných plážích s možností vodních sportů, ale i zábavu v zábavních podnicích v centru letoviska, kde najdete i obchůdky, taverny, restaurace a kavárny. Bohatý noční život je v samotném centru města Rethymno. Oblast Adele je vhodná pro všechny věkové kategorie, především pro ty, kteří si, kromě odpočinku na pláži, i rádi vyrazí za zábavou.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 70 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Stalis

 • Stalis leží cca 25 km východně od Heraklionu a je to velmi oblíbené a živější letovisko. Pyšní se pěknou písečnou pláží s pozvolným vstupem, na které lze provozovat celou řadu vodních sportů. V městečku je množství kaváren, restaurací, barů a obchůdků. Stalis sousedí s menším a také velmi malebným letoviskem Malia.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 40 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Malia

 • Malia je živé turistické středisko ležící 35 km východně od Heraklionu. Najdete zde mnoho možností zábavy, restaurace, taverny, obchody, bary a diskotéky.
 • Malia má nádherné písečné a oblázkové pláže oddělené skalnatými útesy, na východním konci se nachází malý rybářský přístav.
 • Milovníkům památek doporučujeme návštěvu zbytků stejnojmenného mínojského paláce Malia, který je obdobou známějších Knossu a Faestu.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 40 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Anissaras

 • Klidné letovisko s několika tavernami a s písečnou pláží, přecházející místy ve skalnaté pobřeží. Je vzdáleno asi 2,5 km od Chersonissosu.
 • Transfer z/na letiště trvá zhruba 35 minut.

Řecko - ostrov Kréta - Frangokastello

 • Frangokastello se nachází na jihu středozápadní Kréty, 80 km, asi 1,5 hodiny od města Chania a asi 55 km jihovýchodně od Rethymna.
 • Je zde písčitá pláž se skalnatým dnem, vhodným pro šnorchlování (křištálově průzračná voda).
 • Hlavní dominantou a lákadlem pro návštěvu tohoto letoviska je dozajista hrad Frangokastello ze 14. století. Benátčané kteří nazývali tento hrad "Franco" jej vybudovali v roce 1371 ke kontrole nad místními vzbouřenci a také jako ochranu proti pirátům. S bojem o Frangokastello (17. května 1828) je spjatá legenda Drosoulites - jedná se o reálně viděné skupiny stínů pěších nebo jízdních vojáků pohybujících se z kostela Agios Charalambos do hradu Frangokastello. Legenda říká, že se jedná o oněch 385 mužů, kteří padli v této bitvě spolu se svým velitelem Dalianisem. Stíny jsou viditelné z údolí ze vzdálenosti asi 1 km (ne však pravidelně, jsou zde i několikaleté intervaly, kdy nebyly spatřeny).
  Po návštěvě hradu je příjemné relaxovat na dlouhé a široké písčité pláži.
 • Výlet do pevnosti Frangokastello je vhodné zkombinovat s návštěvou mnoha zajímavých míst, určitě by jste si neměli nechat ujít Klášter a pláž Preveli a nebo pouhých 15 km vzdálené známé romantické letovisko Plakias.

Řecko - ostrov Kréta - Gerani

 • Středisko Gerani se nachází na severním pobřeží kréty, cca 14 kilometrů západně od krásného města Chania.
  V Gerani je velké množství taveren, půjčoven automobilů, skútrů a jízdních kol i zábavních podniků včetně diskotéky. Pro milovníky zábavy a rušného nočního života doporučujeme navštěvu sousedního střediska Platanias.
 • Pokud nejste příznivci turistického ruchu, ale hledáte klid a atmosféru pravých krétských vesniček, je pro Vás středisko Gerani přímo ideální.
 • V těsné blízkosti (asi 10 km) střediska Gerani se nachází několik původních, turismem nedotčených vesniček např. Modi, Manoliopoulo, Vrisses nebo Loutraki, krásná příroda a nádherný pohled na mořské pobřeží je předností této oblasti.

Informace o Řecku a dalších řeckých ostrovech << klikněte ZDE >>

Kompletní nabídka zájezdů na řecký ostrov KRÉTA << ZDE >>