Dovolená v Řecku - ostrov Lefkáda - užitečné informace

Přitažlivost Řecka je tak stará, jako Řecko samo - má ideální podmínky pro turistiku, což se odráží ve vysoké návštěvnosti země.
Možnost obdivovat nejen přírodní krásy a neobvyklý půvab krajiny, ale i památky výjimečné historické hodnoty lákají turisty k návštěvě této země - kolébky civilizace.
Máte zde možnost obdivovat minulost i současnost zároveň.
Kromě toho určitě každého návštěvníka okouzlí výjímečná řecká pohostinnost, se kterou se setkáte na každém kroku.

Před dovolenou v Řecku vám jistě přijdou vhod níže uvedené informace, které cestování do Řecka jistě obohatí.

Řecko - ostrov Lefkáda

Hlavní město: Lefkáda
Obyvatelstvo: 25000
Rozloha: 305 km2

Řecko - Oficiální prezentace

Greek National Tourism Organisation (GNTO) << klikněte ZDE >>


Řecko - ostrov Lefkáda

Řecký ostrov Lefkáda patří stejně jako Korfu do skupiny Jónských ostrovů. Svojí rozlohou 305 km2 je čtvrtým největším ostrovemv tomto moři. Ohromí Vás svou nádhernou přírodou. Z azurového moře se zvedají strmé vápencové útesy,které jsou díky příznivému klimatu porostlé bujnou vegetací - nejpůvabnější jsou cypřiše, ale i majestátní eukalypty,platany, pinie, zimní duby, pivoňky, keříkovité muškáty a ibišky. V úrodných údolích se pěstují citrusovéplody, olivy, vinná réva a zelenina. Vápencové svahy jsou přerušovány jedinečnými písčitými i oblázkovýmiplážemi, které jsou omývány šumícími vlnami křišťálově modrého moře. Hornaté vnitrozemí vás upoutá svoumalebností a typickým řeckým koloritem. Naleznete zde řadu dalších zajímavostí - na severu klášter Faneromenia středověkou pevnost Santa Mauru a na východní straně ostrova vodopády. Plovoucí most 50 m dlouhýspojuje ostrov s Akarnánií a umožní Vám snadný přístup na pevninu. Na jihu ostrova je velmi romantickémísto - Mys Dukato. Při pohledu z výšin útesu rázem pochopíte, proč v antice toto místo považovali za jedenze vstupů do Hádovy podzemní říše. Toto místo je také připomínáno v souvislosti s básnířkou Sapfó, která zdeúdajně spáchala sebevraždu z nešťastné lásky. Kdysi zde stával Apollónův chrám, nyní zde naleznete maják.A to, že je na Lefkadě o co stát, dokazuje i fakt, že jeden z nejbohatších lidí světa, Aristoteles Onassis, si napřilehlém ostrůvku Skorpio postavil luxusní rodinné sídlo. A byl to on, kdo se zasadil o to, aby Lefkada zůstalakrásným a půvabným ostrovem jeho dětství a nestala se pouze dočasným domovem tisíců turistů.

Řecko - ostrov Lefkáda - Poloha

Jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském moři je situován u západního pobřeží středního Řecka. S pevninou je spojen cca 40 metrů dlouhým mostem. Vnitrozemí ostrova je především hornaté. Zdejší vrcholky, pokryté četnou vegetací, se svažují k pobřeží, kde vytvářejí nádherné scenérie.

Řecko - ostrov Lefkáda - Popis

Ostrov mimo jiné proslul i svými dlouhými plážemi omývanými průzračně čistou vodou, z nichž se většina nachází na západním pobřeží, které jsou vklíněny mezi strmá skaliska. Bohatá historie je zdokumentována v archeologickém muzeu, které najdeme v hlavním městě ostrova Lefkadě. Díky tomu, že turistický boom zde začal teprve nedávno, působí ostrov téměř nedotčeným dojmem. V mnohých vesničkách ještě stále můžeme spatřit tradiční život místních obyvatel, jejichž živobytím je rybaření, obdělávání malých políček či vinic.

Většinu turistů na ostrov přitahuje klid a kouzelné bělostné pláže z vápencového písku, které zesvětlují i barvu moře kolem ostrova na překrásně azurovou. Objevte Lefkadu sami – vystoupejte po krkolomných pěšinách až na vrcholek nejvyšší hory Stavroty. Po cestě objevte malebné vesničky a klid rušený jen bzukotem cikád či cinkáním zvonců zbloudilých stád koz. Vydejte se k jihozápadní špice ostrova – na mys Dukato, který je údajně místem, kde spáchala sebevraždu skokem z bělostné skály básnířka Sapfó z nešťastné lásky ke krásnému Faónovi. Úzká zátoka Sýbota s mnoha krasovými jeskyněmi na pobřeží na jihovýchodě ostrova pak měla být přístavem Forkys, kde Odyssea vysadili Faiákové z Kerkyry a kde měl ukrýt své poklady v jeskyni Nymf. Na dohled od městečka Nidri jsou malé soukromé ostrůvky. Jeden z nich, ostrov Scorpios patří k majetku rodiny slavného Aristotela Onassise. Lefkada zůstala v minulých letech stranou zájmu masivního turistického průmyslu. Proto zde můžete ještě dnes obdivovat nedotčená zákoutí a sledovat tradiční život na řeckých vesnicích.

Let z Prahy na letiště v Preveze trvá cca 2:30 hod.

Řecko - ostrov Lefkáda - Geografie

Každý kousek ostrova vypovídá o nesmírné tvůrčí síle a fantazii přírody. Členitý povrch i pobřeží ostrova jej předurčuje k tomu, abyste se zastavili v běhu všedních dnů a vychutnávali nádherné scenérie, které vytvářejí zátoky lemované křišťálově čistým mořem na pozadí zelení porostlých kopců a hor. Každý kousek ostrova je neopakovatelný. Nejvyšší hory na ostrově přesahují 1.000 m.n.m. Vápencové krasové kopce jsou nejcharakterističtějším znakem ostrova, který obývá okolo 25.000 stálých obyvatel.

Řecko - ostrov Lefkáda - Historie

Na ostrově naleznete pozůstatky mnoha národů, které ovlivňovaly jeho tvář. Tu Lefkada postupně získala pod nadvládou Benátčanů, Turků, Francouzů, Rusů či Angličanů. Pozůstatky kultur, které se na ostrově vystřídaly, můžete obdivovat v Archeologickém muzeu v hlavním městě. Z historicky doložených událostí je nejvýznamnější vybudování 600 m dlouhého mola (dodnes viditelného) přes lagunu na jih od města Lefkáda Korinťany v 7 stol.př.n.l. Prohloubili také mělčinu mezi ostrovem a pevninou pro plavbu svých velkých lodí. Ostrov byl významným centrem odporu proti starověkému Římu na straně Filipa II Makedonského. Římané však město roku 197 př.n.l. dobyli a poprvé jej spojili pevným mostem s pevninou. Ve středověku ostrov náležel k panství franckých dynastií se sídlem na Kefalónii. V roce 1479 n.l. byl jako jediný z Jónských ostrovů dobyt Turky, od nichž jej roku 1681 získaly Benátky. Po krátké napoleonské okupaci Lefkáda připadla v roce 1815 pod britskou správu a konečně od roku 1864 je součástí Řecka.

Řecko - ostrov Lefkáda - Zajímavá místa

Na Lefkádě naleznete řadu dalších zajímavostí - na severu klášter Faneromenil a středověkou pevnost Antamauru a na východní straně ostrova vodopády. Plovoucí most 50 m dlouhý spojuje ostrov s Akarnánií a umožní Vám snadný přístup na pevninu. Na jihu ostrova je velmi romantické místo - Mys Dukato. Při pohledu z výšin útesu rázem pochopíte, proč v antice toto místo považovali za jeden ze vstupů do Hádovy podzemní říše. Kdysi zde stával Apollónův chrám a nyní zde naleznete maják. Na západě Lefkády můžete obdivovat nejkrásnější pláže pobřeží. Střídají se zde písečné pláže omývané azurovým mořem se skalními útvary a romantickými zálivy. Ne náhodou je tento pruh země považován za nejkrásnější ve Středomoří. Kdo nespočinul na plážích Porto Katsiki, Kathisma, Pefkoulia, Egremi či Agiofili nenavštívil Lefkádu. Že je na Lefkádě o co stát, dokazuje i fakt, že jeden z nejbohatších lidí světa, Aristoteles Onassis si na přilehlém ostrůvku Skorpio postavil luxusní rodinné sídlo. A byl to právě on, který se zasadil o to, aby Lefkáda zůstala tím krásným a půvabným ostrovem jeho dětství a nestala se pouze dočasným domovem tisíce turistů. Během pobytu na Lefkádě můžete navštívit i ostrov bájného Odyssea - Ithaku, vzdálený Zakynthos nebo největší z Jónských ostrovů Kefalonii.

Řecko - ostrov Lefkáda - letovisko Nidri

Zde naleznete vše co vyžadujete od dovolené. Nabízí procházky k vodopádu, bohatý noční život a hlavní třídu s mnoha obchůdky. Je odtud spojení na ostrovy Meganisi a Kefalonii. Při plavbě můžete vidět ostrov Scorpio jenž náleží rodině řeckého multimilionáře Onassise. Toto místo můžeme doporučit těm, kteří očekávají aktivnější způsob dovolené. V Nidri se nacházejí oblázkové pláže s pozvolným vstupem do vody.
Transfer z/na letiště trvá zhruba 60 minut.

Řecko - ostrov Lefkáda - letovisko Vassiliki

Toto kouzelné a klidné, pro sebe izolované letovisko se nachází ve středu jižního pobřeží ostrova. Původně rybářská vesnice lemovaná hradbou zelení porostlých hor nabízí neopakovatelnou dovolenou kolem stejně nazvaného zálivu. Dlouhá oblázková a písčito-oblázková pláž lemující záliv přechází do nekonečného pozvolně klesajícího průzračného moře, a především ideální podmínky k windsurfingu - dle odborníků jedny z nejlepších na světě - plně uspokojí Vaše představy. Taverny v centru letoviska rozeseté po nábřeží skýtají relaxační atmosféru od rána do pozdních večerních hodin a při tom neruší jinak poklidný tep vesničky. Můžete se provézt na koni, zapůjčit si kola, motocykl, auto. Z přístavu pravidelně vyjíždějí výletní lodě po širokém okolí - dovezou Vás například na krásnou pláž Agiofili. Pokud však budete chtít zavítat na jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě - Porto Katziki - musíte se na ni na jihozápadní část ostrova vypravit vlastními prostředky. Poloha letoviska je ideální jako výchozí bod pro výpravy za poznáním západního pobřeží ostrova.
Transfer z/na letiště trvá zhruba 60 minut.

Windsurfing: Letovisko Vassiliki má dle mínění odborníků jedny z nejlepších podmínek k windsurfingu. Každé léto sem přijíždějí milovníci tohoto sportu a celá zátoka je pokryta barevnými plachtami. Na své si zde přijdou nejenom ti, kteří se tomuto koníčku věnují již delší dobu, ale i ti, kteří si chtějí úžasný pocit jízdy ve větru vyzkoušet poprvé. Profesionální instruktoři jsou připraveni a zasvětí Vás do tajů windsurfingu.
Orientační cena: zapůjčení plného vybavení na 1 týden (vč. instruktáže) vyjde zhruba na 250 Euro, zapůjčení plného vybavení na 1 den (vč. instruktáže) stojí cca 60 Euro.

Informace o Řecku a dalších řeckých ostrovech << klikněte ZDE >>

Kompletní nabídka zájezdů na řecký ostrov Lefkáda << klikněte ZDE >>