Dovolená na ostrově Sardinie - užitečné informace

Ostrov Sardinie – často nazýván Karibikem Středomoří, pro svou až neskutečně průzračnou barvu moře v nesčetných odstínech modré a zelené barvy, díky kterému je tak obdivován a vyhledáván, a stejně tak „Smaragdové pobřeží“ získalo své pojmenování.

Leží ve Středozemním moři západně od pobřeží Itálie, oddělený od francouzské Korsiky pouze úžinou Bonifacio. Itálie, Sardínie

Obdivuhodná je středomořská flóra, složená z víc jak sto druhů rostlin a kvetoucích křovin.

Itálie - ostrov SARDINIE

Mezinárodní zkratka: SRD
Měna: EUR (Euro)
Státní zřízení: parlamentní republika
Hlavní město: Cagliari
Obyvatelstvo: 1637639
Rozloha: 24090 km2
Úřední jazyk: italština
Časové pásmo: 0

Itálie - ostrov SARDINIE - Povrch

24.090 km2 včetně ostrovů Sant Antiocco, San Pietro, Asinara, La maddalena, Caprera a dalších menších ostrovů.

Itálie - ostrov SARDINIE - Populace

1 637 639 obyvatel. Přítomnost člověka lze datovat do doby 17 000 let př.n.l., ale původ Sardiňanů je ještě i dnes zahalen tajemstvím.

Itálie - ostrov SARDINIE - Hlavní města provincií

Cagliari - hlavní město (212.000 obyvatel)
Sassari (122.000 obyvatel)
Nuoro (36.000 obyvatel)
Oristano (33.000 obyvatel)
Je zde 377 obcí.

Itálie - ostrov SARDINIE - Pobřeží

1.896 km včetně ostrovů, což odpovídá 1/4 celého obvodu pobřeží Itálie. Vysoká útesová a obtížně přístupná pobřeží se nacházejí v severozápadním sektoru v Capo Caccia, v blízkosti Alghera, na východě v zálivu Orosei, na jihovýchodě a v Sulcis. Žulové pobřeží, které je nižší a přerušované častými plážemi, se nachází především na severozápadě, v Galluře. Nejkrásnější je Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), kde se střídají útesy s rozlehlými a chráněnými zátokami, jež zde vznikly při ústí řek. Nejdůležitější zálivy jsou v Cagliari, Asinaře, Algheru, Oristanu a Palmasu na západním pobřeží a zálivy Golfo di Orosei a Golfo degli Aranci ja východním pobřeží.

Itálie - ostrov SARDINIE - Klima

Mírné, s občasnými dešti. Od června do září prší v průměru jeden a půl dne za měsíc.
Na ostrově panuje klasické středozemní klima – s horkým a často suchým létem, kdy průměrné teploty se v okrajích sezóny pohybují okolo 22–26 °C, v hlavní sezóně okolo 28–29 °C, zaručující příjemně strávenou letní dovolenou u moře.

Na ostrově plném zeleně je k vidění tolik rozmanitých druhů flóry, od března do května hraje všemi barvami, oficiálním znakem ostrova je květina – pivoňka.

Itálie - ostrov SARDINIE

Sardinie je autonomním regionem Italské republiky se speciálním statutem, který zaručuje široké pole politické a administrativní samostatnosti. Ve Středomoří má výsadní postavení – po Sicílii je druhým největším ostrovem nejen Itálie, ale celého Středozemního moře. Vzdálenost od italských břehů je téměř shodná jako od tuniských, nejblíže má ale k Francii – od břehů nejjižnějšího města Korsiky je vzdálena pouhých 15 km.
Rozmanitý povrch ostrova zaručuje, že si zde milovníci přírodních scenerií přijdou vždy na své. Sardinie je ze čtyř pětin hornatá či kopcovitá, nejvyšší horu Punta La Marmora (1.834 m) najdete v srdci ostrova v pohoří Gennargentu. Řeky mají spíše charakter bystřin a nejdůležitější z nich jsou přehrazeny vodními nádržemi, které vytvářejí rozlehlé sladkovodní plochy sloužící k zavlažování, jako zdroj pitné vody a rovněž na nich byly vybudovány vodní elektrárny.
Zajímavostí je nejrozsáhlejší evropská poušť, jež se nalézá u města Oristano na poloostrově Sinis. Délka pobřeží celkově dosahuje 2.400 km, většinou se jedná o útesy se zálivy, největší z nich jsou: na severu záliv Golfo dell´Asinara, na východě Golfo di Orosei, na jihu Golfo di Cagliari a na západě Golfo di Oristano.
Sardinie je obklopena množstvím ostrovů a ostrůvků, z nichž mnohé byly uznány za národní parky: nejvýznamnější jsou Asinara na severozápadě, San Pietro a Sant´Antioco na jihu, Tavolara a souostroví La Maddalena na severovýchodě. Nesmíme v žádném případě opomenout výtečnou místní gastronomii – kombinace mořských specialit s čerstvou zeleninou, musíte v místních typických restauracích určitě ochutnat
.

Itálie - ostrov SARDINIE - Jazyk

Sardinský jazyk je velmi starobylý. Vychází z latiny, kterou na ostrov přinesli Římané. Má mnoho nářečních podob, z nichž nejdůležitější jsou: kampidánština (campidanese), logudorština (logudorese), gallurština (gallurese) a sassarština (sassarese).
Místní zvláštností je katalánština a starý janovský dialekt.

Itálie - ostrov SARDINIE - Zajímavost

Pivoňka je symbolem sardinského kraje. Rozkvétá na jaře a zahaluje do růžové barvy celý ostrov. Sardiňané používali tuto květinu k vyhánění démonů a čarodějnic.

Itálie - ostrov SARDINIE - Individuální doprava

Klienti, dopravující se vlastním automobilem, si mohou u cestovní kanceláře objednat lístky na trajekt za velmi výhodné ceny. Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích v Itálii je 130 km/hod.
Doporučujeme nalodit se na trajekt v Livornu ve dne, protože je to cenově výhodnější a navíc si tak prodloužíte dovolenou o dva krásné dny na otevřeném moři. Po příjezdu do Olbie budete pokračovat na místo, které jste si zvolili.

Itálie - ostrov SARDINIE - Výměna peněz

Banky na Sardinii jsou otevřeny každý den kromě soboty a neděle od 08:30 do 14:00 a od 15:00 do 17:00 hodin.

Itálie - ostrov SARDINIE - Nákupy

Obchody všeho druhu jsou otevřeny každý den, včetně sobot a nedělí, od 09:00 do 13:00 a od 16:30 do 20:00 hodin. Butiky a obchody se suvenýry jsou otevřeny i ve večerních hodinách, přibližně do 23:00 hodin. Ve větších obchodech jsou přijímány všechny typy platebních karet.

Itálie - ostrov SARDINIE - Orientační ceny

Káva v baru 0,67 EUR, cukr 1 kg 0,77 EUR, chléb 1 kg 1,96 EUR, dobrá voda 1l 0,51 EUR, mléko 1l 1,32 EUR, pizza Margherita 5,16 EUR, zmrzlina střední 1,29 EUR, cigarety zahraniční od 2,94 do 2,97 EUR.
Běžné potraviny jako těstoviny, mléko, voda a maso doporučujeme nakupovat v obchodních centrech, které jsou cenově výhodnější. Naopak typické sardinské sýry, uzeniny a zákusky a další typické výrobky naleznete na každém místě ve specializovaných obchodech.

Itálie - ostrov SARDINIE - Pošta

Známky stojí 0,62 EUR. Známky lze nakoupit v trafikách, na poštách a často i při koupi pohlednic.

Itálie - ostrov SARDINIE - Telefony

Chcete-li telefonovat ze Sardinie do České republiky, volte 00420 a dále číslo účastníka.
Telefonování z hotelů je samozřejmě dražší, doporučujeme vám proto telefonovat z automatu s telefonní kartou, která stojí 5,16 EUR nebo 10,33 EUR. Máte-li mobilní telefon, připomínáme, že je vhodné aktivovat službu roaming alespoň 48 hodin před odjezdem z ČR.

Itálie - ostrov SARDINIE - Cestovní dokumenty

Jako cestovní doklad je kromě cestovního pasu možné používat i občanské průkazy vydané po roce 1993. U řidičů se vyžaduje technický průkaz, řidičský průkaz, zelená karta a mezinárodní řidičský průkaz.Očkovací průkaz je nutný pro domácí zvířata, stáří vakcinace v rozmezí 12 - 20 dnů.
Při delším pobytu než 3 měsíce je třeba požádat o povolení k pobytu na policii v místě pobytu.

Itálie - ostrov SARDINIE - Důležitá telefonní čísla

  • karabiníci 112
  • policie 113
  • hasiči 115
  • pomoc motoristům - autoklub 116
  • první pomoc 118

Velvyslanectví České republiky v Itálii (Ambasciata della Repubblica Ceca)

Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
Telefon 0039 06 360 95 71-3
Fax 0039 06 324 44 66, KO-360 957 40
E-mail:
rome@embassy.mzv.cz
Web:
www.mzv.cz/rome

Působnost úřadu:
DIPLOMATICKÁ pro Italskou republiku a Maltskou republiku.
KONZULÁRNÍ pro Italskou republiku, Maltskou republiku a Republiku San Marino
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 07.45 - 16.15.
Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.00.

Zdravotní péče v Itálii

Pokud jde o hrazení nákladů zdravotní péče v minulosti, platilo doporučení před každou cestou do Itálie uzavřít především pojištění léčebných výloh a výloh na repatriaci (tzv. cestovní zdravotní pojištění).
Bezplatná lékařská péče byla českým občanům dříve poskytnuta jen při první pomoci ve státních zdravotnických zařízeních. Další léčení v nemocnicích bylo poskytováno pouze za úhradu, a to ve výši od 300,- EUR na den výše podle typu zařízení a péče.
Vzhledem k tomu, že od zavedení Evropského průkazu zdravotního pojištění uběhla relativně krátká doba, některá zdravotnická zařízení v Itálii s touto změnou nemusí být obeznámena. I z tohoto důvodu lze nadále doporučit sjednání „cestovního zdravotního pojištění“, které navíc může mimo jiné pokrývat i některé výlohy nad rámec zdravotního pojištění držitelů Evropského průkazu zdravotního pojištění.

Doprava v Itálii

Na silnicích mimo obydlená centra jsou vozidla povinna během jízdy mít zapnuta potkávací světla, pro jednostopá vozidla tato povinnost platí i v obydlených centrech.
Řidič během jízdy smí používat mobilní telefon pouze s hands free sadou. Nepojízdná vozidla smí odtahovat pouze odtahová služba.
Označení parkovacích míst:
modrá čára - placené místo
žlutá čára - rezervované místo
bílá čára - neplacené místo
Za porušení dopravních předpisů může policie kromě uložení vysoké pokuty rovněž odebrat řidičský průkaz.

Itálie - ostrov SARDINIE - Celní a devizové předpisy

Omezení množství platí pro následující kategorie spotřebního zboží:
800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku,
alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22%, 20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín ),
90 l vín, z toho 60 l šumivého vína 110 l piva Výše uvedená množství jsou považována za obchodní dovoz.
Dovoz benzínu v kanystru je zakázán. Dovoz valut není omezen, vývoz hotovosti je omezen na částku 10.330,- Euro, nad zmíněnou částku je třeba vyplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz.

 

Itálie - ostrov Sardinie - pobytová místa

Itálie - ostrov Sardinie - Alghero

Přístavní město Alghero na severozápadě Sardinie bylo založeno již v 11. století Janovany a po dlouhou dobu ovládané Katalánci, což se projevilo na architektuře, jazyku i zvycích. Město je proto přezdívané „Malá Barcelona”. Historické jádro se středověkými hradbami leží na promenádě Magellano. Působivé jsou věže ve starém opevnění, krásné paláce a kostely i uličky starého “pískovcového” města s ornamenty na dveřích domů a zdobených balsutrádami. Alghero je rušné město s nočním životem, bary, kavárnami a obchůdky.
Pár kilometrů od Algehra se nachází “ Korálová riviéra”, známé letovisko s dlouhými plážemi, výběžek Cappo Caccia a Neptunova jeskyně.
Vzdálenost od letiště Alghero: 7 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Badesi

Městečko Badesi leží na severozápadě Sardinie na půl cesty mezi městy Santa Teresa di Gallura a Stintino, na severozápadním pobřeží Sardinie, na pokraji zvlněné nížiny, na úpatí hory Monte Littighedu, 65 km od přístavu Porto Torres. Badesi leží na krásné části pobřeží s plážemi a menšími letovisky, táhnoucí se od Isola Rossy až ke starobylé pevnosti Castelsardo. Díky délce pláží je ideální lokalitou ke klidnému odpočinku, neboť vždy je možné najít si osamocené a neobsazené místo.
Poblíž Badesi je lázeňské městečko Terme di Castel Doria, u Valedorie je pláž San Pietro. 2 km od městečka Badesi je situováno letovisko Badesi Mare, charakteristické širokou 8 km dlouhou pláží s jemným pískem, kterou omývá průzračné modré moře.
Vzdálenost od letiště: Olbie 80 km, Alghero 75 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Cagliari

Hlavním městem autonomního regionu Sardinie je se svými cca 160 tisíci obyvateli (s aglomerací 478.000) Cagliari, sardsky Castéddu.
Cagliari bylo osídleno již v době Nurágů, Féničanů, Kartaginců a Římanů do první punské války. Neuniklo nadvládě námořní republiky Pisy, poté Aragonců.
Všechny tyto kultury zde zanechaly stopy v podobě památek, jako je významné archeologické muzeum, římský amfiteátr, nejstarší kostel Sardinie a turisticky nejlákavější historické centrum města s hradem.
Letiště přímo v Cagliari.

Itálie - ostrov Sardinie - Cala Capra

Lokalita Cala Capra leží na severu Sardinie, nad městečkem Palau, od kterého je vzdálena cca 4 km. Pyšní se bílou písečnou pláží s malým soukromým turistickým přístavem a bezesporu romantickou atmosférou.
Z přístavu Palau jezdí trajekty na blízké souostroví Arcipelago La Maddalena, které jsou národním parkem. Místní raritu představuje Capo d'Orso, zdaleka viditelný žulový blok, vymodelovaný větrem a erozí do tvaru mohutného zvířete připomínajícího medvěda. Výstup na něj je krátký a poměrně nenáročný, až nahoru vede schodiště vytesané do skály. Odměnou je pak pohádkový výhled na ostrovy San Stefano, La Maddalena a Caprera, ležící v tyrkysovém moři.
Vzdálenost od letiště Olbia: 40 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Cala Ginepro - Orosei

Orosei leží na východním pobřeží Sardinie uvnitř velkého zálivu Orosei, mezi mořem a úbočími Monte Tuttavista, v bezprostřední blízkosti přímořské Mariny di Orosei. Obec připomíná jednak římský historik Tolomeo, zmiňující se o římské osadě tvané Fanum Orisi, a také historka pocházející z 11.století o zajetí turecké galéry na pláži u Orisé. Přítomnost člověka v prehistorických dobách připomíná nugarská vesnička Sa Linnartam ležící na 228. kilometru SS 125 na severním okraji Orosei.
Dnes jsou zde hodny obdivu velmi staré domky omalované bílým vápnem, ale i historické paláce s oblouky a podloubími. U vjezdu do města stojí pěkný venkovský kostelík San Antonio Abafe s dřevěnou soškou sv. Antonína u hlavního oltáře. Na jeho nádvoří se tyčí pěkná čtverhranná věžička Torre San antonio s kulatou kupolkou, pocházející z pisánského období, která jako zázrakem odolala času i všem nájezdníkům.
Při ústí říčky Vedráno uvidíme pěkný kostelík Santa Maria e Mare z 13. století, odkud vychází každoročně v květnu slavné procesí,které pokračuje na moři na vyšňořených bárkách.
Jen 9 km západně se nachází Galtelli: ve farním kostele Nejsvětějšího kříže (SS. Crocifisso) si můžeme prohlédnout barokní varhany a krásný kříž ze 13. století. O velikonočním Velkém pátku odtud vychází velmi výpravné a působivé procesí.
V ulici Via Gratis Deledda se prodávají zdejší uzeniny a šunky, při příležitosti svátku broskví se v srpnu pořádá velkých trh ovoce a zeleniny.

Itálie - ostrov Sardinie - Cala Moresca - Golfo Aranci

Městečko Golfo Aranci leží na mysu Capo Figari, odkud je překrásný výhled na moře a na ostrov Tavolara. V okolí se nachází pěkné apartmány a hotýlky, lze odtud podnikat výlety na ostrůvky Figarolo a Capo Figari, všude kolem se rozkládají příjemné pláže v zálivech Cala Sassari a Cala Sabina.
Půvabný záliv Cala Moresca má písčité pobřeží, otevírající se proti ostrůvku Figarolo, který tvoří jen skály a písek. Zajímavý je výstup k vyhlídce u majáku Faro di Capo Figari, kam se vine jen strmá pěšina do výšky 340 metrů na mořem.
Jméno Golfo Aranci vzniklo kuriózně omylem kartografů z Piemontského království, kterí místo původního Golfo Granchi – Záliv krabů uvedli název Golfo Aranci – Záliv pomerančů.
Golfo Aranci je důležitý přístav, kam připlouvají lodě z Livorna a Civitavecchie na italské pevnině. Vede tudy i železnice, a přesto se dá říci, že jde o klidné a přívětivé místo se spoustou restaurací, barů a obchůdků. Pobřeží, na němž se Golfo Aranci nalézá, je typické svými plážemi, skalisky a průzračným mořem u Punta Marana. Dá se zde pěkně koupat, k dispozici je jízdárna, pro milovníky pomořského potápění je připraveno potápěčské centrum.
V červnu tady probíhá populární svátek ryb, Salga del Pesce, s ochutnávkou pečených ryb a smažených darů moře.
V Golfo Aranci lze nakoupit množství suvenýrů, ženy si zde jistě vyberou z široké nabídky kvalitních korálových šperků
Vzdálenost od letiště Olbie: 15 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Cannigione

Kdysi malá rybářská vesnička Cannigione je dnes velmi navštěvovanou turistickou lokalitou. Leží na severovýchodním pobřeží Sardinie v zálivu Arzachena, který se táhne od Costa Smeraldy k městečku Palau. Okolní kopce svažující se k moři vytvářejí široký chráněný záliv. Právě díky své poloze a členitosti terénu je Cannigione dobře chráněno nepříznivým povětrnostním a klimatickým podmínkám. Cannigione má vlastní turistický přístav.
Nejedná se pouze o turistické letovisko, ale městečko celoročně obydlené. Naleznete zde množství restaurací, barů, kaváren, je to živé, pulsující, typické městečko. Na pláži jsou k dispozici potápěčská centra.
Vzdálenost od letiště Olbie: 30 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Costa Smeralda

Nejvyhlášenější a nejexkluzivnější pobřeží Sardinie Costa Smeralda - tzv. Smaragdové pobřeží. Zde tráví svou dovolenou nejbohatší a nejznámější lidé světa. Costa Smeralda je pobřeží mezi malebnými přístavními městečky Porto Cervo a Porto Rotondo. Tato část pobřeží je vyznačuje romantickými písečnými plážemi střídanýmimi skalnatým pobřežím.
Letovisko Baia Sardinia leží v bezprostřední blízkosti známého pobřeží Costa Smeralda, 5 km od přístavu Porto Cervo. Je to živé, pulsující městečko, které nabízí návštěvníkům široké zázemí s bary, restauracemi, supermarkety, diskotékami, proslulými butiky. Je to ale také místo s krásnou přírodu a krásně zabarveným mořem.
Centrální pláž se jmenuje Cala Battistoni. Poblíž Baja Sardinia je aquapark.
Vzdálenost od letiště: Olbie 35 km, Alghero 165 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Costa Smeralda - Marina di Portisco

Od zálivu Golfo di Cugnana se cca 55 kilometrů táhne pobřeží nazývané Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), které se během několika let stalo jedním z nejelegantnějších a nejnavštěvovanějších turistických středisek na světě. Tento zájem si zaslouží hlavně díky své nepřehlédnutelné kráse okolní středomořské přírody, v některých ohledech typické jen pro Sardinii, dále pak mnoha a mnoha zálivům s překrásně smaragdově průzračným mořem a se spoustou podmořských krás pro milovníky potápění.
Najdeme zde mnoho menších malebných pláží se zářivě bílým pískem, které se střídají se skalnatými úseky, kde si každý může podle svých přání najít skryté místo k odpočinku a prožití té správné dovolené.
Na pobřeží Costa Smeralda leží Marina di Portisco. Toto letovisko má atypické turistické přístaviště soukromých jachet umístěné do jedné ze spousty malebných zátočin Smaragdového pobřeží. Nachází se v blízkosti proslavené Cala di Volpe a Porto Rotonda.

Itálie - ostrov Sardinie - Costa Rei

Pobřeží Costa Rei se rozkládá na jihovýchodním cípu Sardinie, 70 km východně od Cagliari. Pro tuto oblast jsou charakteristické dlouhé pláže s bělostným pískem a nezapomenutelným průzračným mořem tyrkysové barvy, které se střídají s malými romantickými zálivy.
Letovisko Costa Rei leží uprostřed široce rozevřené zátoky, má veškeré dispozice k prožití nezapomenutelné dovolené. Klientům je k dispozici obchodní centrum, půjčovny kol, restaurace, bary, diskotéka, supermarket, tenisové i fotbalové hřiště, jízdárny, potápěčská centra, školy windsurfingu a plachtění. Na volně přístupných plážích lze hrát plážový fotbal, nohejbal, volejbal, lze si půjčit windsurfing nebo jiná plavidla. Díky své poloze je zde možné trávit dovolenou od začátku června až do konce října, kdy je moře příjemně prohřáté a počasí slunečné.
Tato oblast nabízí množství výletů do okolí - krásné pobřežní hory směrem na Villassimius, Hadí ostrov - Isola Serpentara s nádhernými schovanými zátokami s plážemi, skupina ostrůvků Variglioni, nebo horské vesničky ve vnitrozemí.
Vzdálenost od letiště Cagliari: 70 km na východ.

Itálie - ostrov Sardinie - Fertilia

Turistické městečko Fertilia se nachází jen 5 minut jízdy od Alghera, na okraji národního parku Porto Conte. Leží v Algherské zátoce s výhledem na město, nedaleko výběžku Punta Negra. Městečko má několikrát za den autobusové spojení s Algherem. Na kraji Fertilie je možné spatřit poměrně dobře dochovaný románský most, jehož zvláštností je, že překračuje jen polovinu kanálu spojujícího Stagno di Calich (Cališský rybník) s mořem (zbytek mostu se nedochoval podobně jako ve francouzském Avignonu). Fertilie má malý přístav a dvě pláže. V jejím centru se nachází obchody a jiné služby pro turisty.
Vzdálenost od letiště Alghero: 5 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Golfo di Marinella

Záliv Marinella se rozkládá na jižním cípu Costa Smeraldy. Oblý záliv obklopují pahorky, na jižním pahorku se tyčí bělostný kostelík Nostra Signora de su Monte. Členité pláže lemují apartmánové komplexy s rozkvetlými zahradami. Nejbližší město je Porto Rotondo vzdálené 8 km. Vzdálenost od letiště: Olbie 15 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Golfo di Oristano - Pineta di Is Arenas

Golfo di Oristano je jedno z mála přístupných pobytových míst na západním pobřeží, které je jinak skalnaté a nepřístupné kromě severozápadní části (Alghero) a jihozápadní (Isola di S. Antioco).
Oblast je typická mírnými píščitými plážemi a nádherným borovicovým hájem.

Itálie - ostrov Sardinie - Isola Rossa - Marinedda

Původně rybářská osada Isola Rossa, která se během let změnila v malebné turistické středisko s malým přístavem, se nachází v zálivu Asinara na severozápadě Sardinie. Rozprostírá se na podmanivém pobřeží, kde se útesy z červené žuly střídají s plážemi s jemným pískem.
Tato příjemná rekreační oblast je pojmenována podle blízkého stejnojmenného ostrůvku z načervenalé žuly. Nabízí klientům restaurace, bary, pizzerii, menší obchůdky, supermarkety, tenisové kurty a diskotéku. Večer se v hlavní sezóně pořádají na promenádě různé programy a vystoupení.
Isola Rossa je výhodným výchozím místem pro výlety za historickými a archeologickými památkami, do proslulých turistických oblastí - Costa Smeralda, Santa Teresa di Gallura, Castelsardo, Alghero, poloostrov Stintino.
Asi 1 km od vesničky Isola Rossa se nachází nádhrená pláž Marinedda.
Vzdálenost od letiště: Olbie 76 km, Alghero 85 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Ogliastra

Kraj Ogliastra, je se svým nádherným pobřežím a hornatým vnitrozemím nově objevovanou turistickou destinací Sardinie. Území, které se rozkládá mezi průzračným mořem a majestátnými horami, okouzluje unikátními scenériemi. Ráj této pozoruhodné krásy se rozlkládá na východních svazích Sardinie, kde příroda opravdu kouzlila.
Pobřeží a jeho pláže jsou oslnivé oázy vsazené mezi azurovou barvou moře a skály zalité místní středomořskou zelenou vegetací.
Cestou ze severu se setkáme se známými zátokami, ke kterým se dostanete pouze z moře nebo pěšky, jmenujme např. Cala Luna, Cala Sisine, Cala Mariolu a Cala Goloritzé; níže na jihu pak najdeme oslňující pláže Tancau, Girasole, Orri, Cea, Marina di Barisardo a Cardedu, Coccorrocci a záliv Satrapa.
Nedotčená příroda různorodých scenérií stoupá přes kopce až na vrcholky pohoří Gennargentu, přírodní oázu ojedinělé divoké krásy.
Z historicko-archeologického pohledu stojí za pozornost přítomnost četných nuragů, Domus de Janas (obydlí víl), svatých studní, Tombe dei Giganti (hrobky obrů) a Menhirů. Toto území nabízí širokou škálu pestrých výletů jak na moři, tak na pevnině.

Itálie - ostrov Sardinie - Oristano

Oristano (31.169 obyvatel), město položené v horním Campidanu, bylo hlavním městem panstva z Arborey a ve středověku zažilo značný urbanistický a ekonomický rozvoj.
V roce 1478 padlo do rukou Aragonců a následovalo dlouhé období úpadku, které vedlo až ke skoro úplnému vylidnění města v 17. století. V roce 1718 se město spolu s celým ostrovem stalo součástí Sardinského království.
Během rozšiřování města ve 20. století bylo započato bourání městských hradeb a poté, co bylo město povýšeno na hlavní město provincie, bylo velmi zmodernizováno.
Historické centrum Oristana si zachovalo středověkou strukturu a mnoho významných památek: mohutnou věž San Cristoforo (1291), katedrálu Santa Maria, kostel San Francesco.
Nachází se zde také arborejské Antiquarium, kde jsou vystaveny archeologické památky, které pocházejí z období od mladší doby kamenné až po období starého Říma a které byly nalezeny především na území bývalého Tharrosu.
Oristánská katedrála, která je největší katedrála na Sardinii, je věnována Panně Marii  (Santa Maria Assunta). Byla vystavěna ve 12. století, ale dnešní vzhled pochází z rekonstrukce provedené v 18. století. Nachází se v ní mnoho významných předmětů sloužící pro bohoslužby, jako například bronzové klepadlo u dveří (1228), sbírka hudebních předloh s překrásnými iniciály (13.–16. století) nebo  velký stříbrný procesní kříž (z 15. století).
V kostele San Francesco se nachází dřevěná socha Cristo di Nicodemo, která se řadí mezi bolestné gotické krucifixy. 
Nedaleko odtud, na náměstí Piazza Eleonora se nachází pomník z 19. století věnovaný slavnému soudci, který na konci 14. století vyhlásil Carta de Logu, právní řád, jež platil po dlouhou dobu na celém ostrově.
Nedaleko Oristana se nachází jedna z nejvýznamnějších románských staveb ostrova, katedrála Santa Giusta.
Okolí města patří mezi nejtypičtější evropské přírodní scenérie. V lagunách Cabras a Sale Porcus až k pískům za Mari Ermi žijí desítky ohrožených druhů ptáků, naleznete zde podmanivé pláže Putzu Idu a Su Pallosu táhnoucí se až po les Montiferru.
Nesmíme zapomenout na překrásný poloostrov Sinis, který vybíhá do Středozemního moře až v délce asi 10 kilometrů.

Itálie - ostrov Sardinie - Oristano - městečko Bosa

Bosa je z části ještě středověké městečko s cca 8.000 obyvateli na západním popbřeží, umístěné uprostřed mezi městy Alghero a Oristano.
Město je známé svými rákosovými koši, krásnými krajkovými pracemi a vyšívkami.
Pozoruhodný je na vyvýšenině ležící hrad Castello di Serravalle s dobře zachovalou prstencovou zdí a 3 věžemi.
Bosa Marina s přístavištěm člunů, vzdálená 3 km od městečka Bosa, nabízí skalnatou a písčitou pláž s tmavým, železo obsahujícím pískem.

Itálie - ostrov Sardinie - Oristano - městečko Santa Caterina di Pittinuri

Santa Caterina di Pittinuri nedaleko poloostrova Sinis, nabízí dobrou základnu pro výlety podél rozeklaného pobřeží Sardinie a do úchvatné vnitrozemské horské krajiny Montiferru.
Santa Caterina di Pittinuri je typické městečko západního pobřeží ovlivněné španělskou kulturou. 
Poloostrov Sinis leží přibližně v polovině západního pobřeží Sardinie a ráz zdejší krajiny je poněkud odlišný od ostatních míst, která nabízíme.
Krajina je zde velmi přírodní a romantická, podél pobřeží najdeme hlavně útesy, proto zde není tak široká infrastruktura jako na jiných místech.
Ovšem příznivci Sardinie tvrdí, že právě zde je ta "pravá" Sardinie, kam ještě nepronikl turismus a jakoby se zde zastavil čas.
Také je na tomto kousku země až nespočet archeologických nalezišť jako např. vykopávky Tharros či turisticky zajímavé San Giovanni di Sinis.
Pobyt v této oblasti je vhodný pro milovníky historie a všechny, kteří chtějí mít absolutní soukromí, romantiku a klid bez "komerčních" vymožeností.

Itálie - ostrov Sardinie - Palau

Palau je starobylé městečko, které vzniklo v 19. století na podporu spojení s ostrovy Isole della Maddalena ležícími proti jeho pobřeží. Je vzdáleno asi 40 km od Olbie. Právě z jeho přístavu vyplouvají lodě směřující ke krásným a divokým ostrovům souostroví Arcipelago della Maddalena. To je tvořeno 4 velkými ostrovy položenými naproti pobřeží: Santo Stefano, Caprera, La Maddalena a Spargi. Další tři ostrovy archipelu, Budelli, Razzoli a Santa Maria, leží na okraji mořské úžiny v oblasti Bocche di Bonifacio. Ostrovy byly obydleny již v prehistorické době, poté byly opuštěny a pouze korsičtí pastevci sem vodili pást kozy. V roce 1767 se ostrovy staly součástí Sardinského království. V roce 1996 zde byl otevřen národní park pro ochranu flóry, fauny a krajiny.
Palau je půvabné letovisko proslulé velkolepým panoramatem, které nabízí turistům, a svými většími či menšími plážemi. Známá a nezapomenutelná je pláž Spiaggia del Liscia rozdělená na dvě části ostrovem Isola dei Gabbiani. Doporučujeme i klidnou zátoku Cala di Trana. Na východ od městečka se nachází pahorek, odkud z výšky zhruba 100 m.n.m. můžete obdivovat majestátní žulovou skálu „Roccia dell´Orso" (Medvědí skála), kuriózně vytvarovanou působením větru a vlhkosti po milióny let právě do podoby medvěda.
Městečko má veškeré služby, restaurace, bary, supermarket, lékárnu, butik, obchody se suvenýry, rybí trh.

Itálie - ostrov Sardinie - Porto Pino

Toto příjemné letovisko Porto Pino je vyhlášené díky vysokým bílým písečným dunám, které ukončují krásnou 4 km dlouhou pláž. Jedná se o poměrně klidné místo, vhodné pro rodinnou dovolenou. Svěží a zatím neposkvrněná příroda v okolí je protkána spoustou stezek pro pěší turistiku, které vybízí k příjemným procházkám. Pobřežní stezky často končí na některé z malých kouzelných písečných plážích chráněnými skalisky a obklopených hojnou zelení.
Přímo v Porto Pinu je malé komerční centrum s restaurací - pizzerií, barem, samoobsluhou a několika obchůdky. Poblíž pláže se nachází piano bar s živou hudbou, několik restaurací a pizzerií, rybárna a cukrárna. Silnější zázemí co se týče obchodů, banky, pošty, doktora atd. poskytuje obec Sant´Anna Arresi, která je cca 5 km odtud. Několikrát denně spojení linkovým autobusem, či hotelovým mikrobusem za poplatek.
Porto Pino je zahrnuto v seznamu oblastí chráněných pro kvalitu a kvantitu rostlinstva a je součástí parku Sulcis. Ve vnitrozemí je krajina nerovná a hornatá,což je dědictví vulkanického neklidu minulého geologického období a je bohaté na stopy po primitivním lidu, který kolonizoval tuto zemi přibližně ve 3.000 př.n.l.
Vzdálenost od letiště Cagliari: 80 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Pula - Nora - Santa Margherita

Známé letovisko Pula ležící v těsné blízkosti starověkého města Nora je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na své si přijdou i milovníci kultury a sportu. Velmi pěkné lidové domky zde svým půvabem zastiňují poněkud uniformní městské vilky.
Pula se vyznačuje překrásným mořem a pobřežím, a proto má i odpovídající turistickou infrastrukturu. Pláž se táhne až k  blízké rekreační oblasti Santa Margherita (7 km), dalšímu vyhledávanému cíli letních návštěvníků. Hotely a komplexy apartmánů jsou postaveny přímo u pláže pod přírodní střechou z korun četných pínií, v blízkosti panoramatické cesty.
Poblíž Puly vyčnívá z moře poloostrůvek Capo di Pula, vyhledávaný především mineralogy pro hojný výskyt zeolitu, křemene a kalcitu, jež jsou sevřeny ve ztuhlé lávě.
Velký věhlas si během několika let získalo místní 18-ti jamkové golfové hřiště Is Molas, kde jsou pořádány i mezinárodní turnaje.
Vzdálenost od letiště Cagliari: 32 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Santa Tereza di Gallura

Přístavní městečko Santa Teresa leží na nejsevernějším výběžku Sardinie. Městečko má 4 000 stálých obyvatel, v létě až 55 tisíc. Bylo obydlené už v římském období, ale jako takové bylo založeno až na začátku 19. století Savojci jako strategický přístav. Městečko je živé, celoročně obydlené, nabízí hostům restaurace, pizzerie, bary, obchody, diskotéky, supermarkety, banku, poštu.
Dominantou městečka je věž Torre di Longonsardo, která byla postavena v 16. století Španěly jako strážní věž. Dalekohledem zde umístěným je možné pozorovat obyvatele protilehlého městečka Bonifaccio na francouzské Korsice, které je vzdáleno pouhých 9 námořních mil (17 km) přes úžinu Bocche di Bonifaccio. Ze zdejšího přístavu odjíždějí trajekty do Bonifaccia a výletní lodě na souostrovní Arcipelago La Maddalena. U města se nachází nádherná pláž s bílým pískem „ Rena Bianca“, za městem proslulý mys „ Capo Testa“ - mohutný skalnatý útvar. Žulu odtud těžili už Římané na stavbu Pantheonu v Římě a Pisánci na sloupořadí pisánského dómu.
Vzdálenost od letiště: Olbie 75 km, Alghero 140 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Valle dell ' Erica

Lokalita Valle dell'Erica je velmi klidné místo vhodné pro relax a odpočinek. Rozkládá se na nejsevernějším výběžku Sardinie, poblíž malebného městečka Santa Teresa di Gallura, kde je turistický přístav, ze kterého odjíždějí trajekty na francouzskou Korsiku.
Naproti Valle dell'Erica je souostroví Arcipelago di La Maddalena, které je národním parkem, na východě cca 15 km je přístavní městečko Palau. Typické pro tuto oblast jsou romantická zákoutí s malými písečnými plážemi.
Vzdálenost od letiště: Olbie 55 km.

Itálie - ostrov Sardinie - Villasimius

Oblast Villasimius patří k nejvyhledávanějším oblastem Sardinie. Leží zhruba 60 km od hlavního města Cagliari. Je vyhlášená především nádhernými bílými písečnými plážemi (pláž Riso, Cala Caterina, Cala Pira) a pohádkově, do tyrkysových barev zbarveným mořem. V přístavním městečku Villasimius jsou obchody, restaurace a zázemí služeb.
Vzdálenost od letiště Cagliari: 60 km na východ.

Itálie - ostrov Sardinie - Ostrov Sant'Antioco - Maladroxia

Národní park Sulcis tvoří kromě jižní části ostrova též ostrovy San Pietro a Sant´Antioco.
Sant`Antioco leží na jihozápadě Sardinie, s níž je spojen 3 km dlouhou šíjí podél laguny Santa Caterina. Tuto spojnici začali budovat Punové, Římané ji dokončili. Ostrov má rozlohu 108,9 km2 a je převážně kopcovitý, nejvyšší bod Perdas de Fogu měří 271 m. Jih ostrova je poměrně členitý, za nejpůsobivější lze označit skaliska mezi zálivem Cala Lunga a Nido dei Passeri na jihovýchodě. Pláže se nacházejí spíše na východě, západě a severozápadě.
Ostrovy Sant'Antioco a San Pietro patří mezi nejvyhledávanější rekreační oblasti díky ideálním podmínkám pro potápění a rybolov.
Městečko Sant'Antioco bylo postaveno na ruinách původního fénického sídla Sulcis z 8.století př.n.l. V současnosti ho obývá 13 tisíc obyvatel, což ho řadí mezi nejživější střediska oblasti s širokým zázemím pro sport a zábavu všeho druhu (bary, restaurace, diskotéky, kluby). Ještě před vjezdem do města si můžeme prohlédnout starý římský most „Ponte Romano“. Významný je zdejší moderní přístav.
Malé velmi malebné městečko Maladroxia bylo vystavěno nad kouzelnou mělkou zátokou Cala Maladroxia s  průzračnou, křišťálově čistou vodou a prostornou pláží s jemným bílým pískem. Ve starověku zde byly římské lázně, nad městečkem je několik nuragů - Séga Martedu, Feminedda. Přímo u pláže najdete několik menších typických barů a občerstvení. Na pláži jsou volně k dispozici hřiště na plážový volejbal a nohejbal. Městečko vhodné pro odpočinek a klidnou dovolenou. V sezóně je možné využít linkové autobusové spojení každou hodinu do městečka Sant´Antioco, vzdáleného 8 km. V pozdních večerních a nočních hodinách lze zajistit odvoz individuálně.
Vzdálenost od letiště Cagliari: 90 km.


Kompletní nabídka zájezdů na ostrov SARDINIE << ZDE >>