Dovolená na Zanzibaru - užitečné informace

TANZANIE - ostrov ZANZIBAR

Bájný ostrov, jehož jméno voní tajuplnými dálkami a kořením… Koření proslavilo Zanzibar již ve středověku po celém známém světě. Dnes je ostrov, který se nachází pouhých 35 km od břehů východní Afriky, známý především díky svým krásným plážím z bělostného jemného korálového písku, který v kombinaci s průzračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým sluncem vytváří plážový ráj, jemuž neodolá žádný návštěvník. Ostrov je pokrytý bujnou tropickou vegetací, v níž se skrývají háje skořicovníků, pepřovníků, vanilkovníků, hřebíčkovce, muškátovníku … Jakoby ostrov chtěl omámit všechny smysly svých návštěvníků …

ZANZIBAR - Všeobecné informace, geografie, politické zřízení

Ostrov Zanzibar (svahilski Unguja) není v oceánu osamocen. Spolu s menším ostrovem Pemba a dvěma desítkami okolních korálových ostrůvků tvoří společně autonomní administrativní stát Zanzibar, který je součástí východoafrické svazové republiky Tanzánie (vedle Zanzibaru je jeho součástí kontinentální Tanganjika s hlavním městem Dar Es Salam). Samotný název Tanzánie vznikl spojením jmen obou svazových států Tanganjika a Zanzibar.

Na Zanzibaru dnes na ploše necelých 1 700 km2 žije skoro půldruhého miliónu obyvatel. Jejich hlavním zdrojem obživy je rychle rostoucí turistický ruch, vedle něhož tradiční pěstování a vývoz koření, obchod a rybolov postupně ztrácí na významu. Historicky to ale byly právě obchodní příležitosti, které ke břehům východní Afriky zavedly obchodníky a mořeplavce z oblasti Perského/Arabského zálivu a Jemenu, kteří zde postupně vytvořili stabilní stát – zanzibarský sultanát, jehož bohatství pramenilo především z obchodu s otroky, slonovinou a kořením, ve kterém si Zanzibar v řadě komodit (především hřebíček) vytvořil prakticky monopol na evropských trzích. V době přistání prvního evropského mořeplavce, Portugalce Vasco da Gammy v roce 1499, byl zanzibarský sultanát bohatým vzkvétajícím islámským státem, který ovládal obchod mezi Indií, Afrikou, arabským světem a Evropou. Po portugalském vlivu se ostrov dostal do mocenské sféry britského impéria, kterému tu od 19. století konkurovaly koloniální zájmy Německa. Britský protektorát nad ostrovy skončil v roce 1963 a v následujícím roce byla na Zanzibaru vyhlášena republika a spojení s pevninskou částí Tanzánie do jednoho celku.

Situace na ostrovech je dlouhodobě politicky a bezpečnostně stabilní, což od 80-tých let minulého století umožnilo rychlý rozvoj turistické infrastruktury. Hotelové sítě se zhlédly ve zdejších překrásných plážích, které nabízejí možnost ideální dovolené, zejména když je návštěvníci zkombinují s poznáním pěstování exotického koření a s návštěvou ospalého „zapomenutého“ hlavního města, které přes neúprosný zub času stále nabízí odlesky dávné slávy zanzibarského sultanátu.

Centrum starého města Stone Town včetně zachovalého sultánského paláce a dalších impozantních budov bylo v roce 2000 vyhlášeno součástí světového kulturního dědictví pod ochranou UNESCO. 

            

ZANZIBAR - Zdraví - očkování

Při cestách do Tanzánie (na Zanzibar) přímo z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici. Klienti, plánující výlet na pevninu (např. na safari) jsou povinni se při odletu a při návratu zpět na Zanbibar prokázat platným očkovacím průkazem se záznamem o provedeném platném očkování proti žluté zimnici. Při cestách na pevninu lze také doporučit antimalarickou profylaxi.
Na další případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u Vašeho praktického lékaře, ve Vinohradské nemocnici v Praze (Klinika geografické medicíny) nebo na krajské hygienicko -epidemiologické stanici.

ZANZIBAR - Klima – oblečení

V typicky rovníkovém klimatu (ostrov leží na 6° jižně od rovníku) je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při safari se dále doporučuje pevná obuv, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (ten je vhodný používat během celého pobytu).

ZANZIBAR - Pronájem auta - Výlety

Upozorňujeme, že poměrně velká část cest a silnic na Zanzibaru neodpovídá evropským standardům. Uskutečňované transfery tedy mohou trvat mnohem delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích v Evropě. Malý vůz na jeden den cca 60-70 USD. Minimální věk řidiče je 25 let a musí být držitelem řidičského průkazu nejméně 1 rok. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz a garance platební kartou. Vzhledem ke specifickým místním podmínkám se individuální cestování autem nedoporučuje.

Poznávací programy a fakultativní výlety jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Prosím, seznamte se vždy podrobně s podmínkami během poznávacích zájezdů a fakultativních programů. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba zejména vzít v úvahu odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a flexibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

ZANZIBAR - Mobilní telefony

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se prosím předem informujte u vlastního mobilního operátora.

ZANZIBAR - Internet

Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií. Prověřte si, prosím, u popisu jednotlivých hotelů. Ve většině pobytových míst fungují i internetové kavárny. V naléhavých případech lze prostřednictvím delegáta sjednat přístup na internet za poplatek v kanceláři místní partnerské organizace.

ZANZIBAR - Elektřina

Elektrická síť na Zanzibaru je 230V/ 50Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér tzv. přechodku, kterou je lépe zakoupit s předstihem ještě v ČR. Velmi časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov přiváděn podmořským kabelem z pevninské části Tanzanie. Výpadky přitom mohou být i dlouhodobé (v nedávné minulosti ostrov zažil 4měsíční výpadek dodávky elektřiny). Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku.

ZANZIBAR - Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. double- beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči. V těchto pokojích (bez dalších dodatečných přistýlek) hotely zpravidla umisťují 1-4 dospělé osoby, pokud jsou zapsány v jedné společné rezervaci.

ZANZIBAR - Pláže – Plavání

Široké, dlouhé pláže s jemným bílým pískem na východě a jihovýchodě ostrova mají pozvolný vstup do moře. Na severu (letovisko Nungwi) je vstup prudší a může zde být i větší vlnobití než na východě, kde je pobřeží chráněno korálovým útesem. Koupání v Indickém oceánu je však ovlivněno režimem přílivu a odlivu. Nejlepší doba pro koupání je ráno před odlivem a pak odpoledne, kdy nastává příliv.
Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně dojít až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, nezapomeňte si vzít obuv do vody. Je zakázáno opalování a koupání „nahoře bez“.

ZANZIBAR - Měna, placení

Národní měnou je tanzanský šilink (TZS), který se dělí na 100 centů. Všude lze ale platit v USD, které jsou široce akceptovány jako rovnocenné platidlo. Používání jiných měn včetně EUR není běžné. Administrativní poplatky (vízum, odletová taxa) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby platebními kartami jsou akceptovány pouze v ojedinělých případech a podléhají přirážce 10-15%. Bankomaty jsou v zemi naprostou výjimkou. Cestovní šeky jsou akceptovány ojediněle a podléhají vysokému administrativnímu poplatku. Lze tedy doporučit vybavit se na cestu dostatečnou hotovostí v USD. Je však třeba mít na paměti, že při platebním styku v Tanzanii (na Zanzibaru) nejsou akceptovány bankovky USD, vydané před rokem 1993.

ZANZIBAR - Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a v Tanzanii (na Zanzibaru) je zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na Vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte-li se safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává. Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Rozhodně se vyplatí. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je samozřejmě plně na Vás.

ZANZIBAR - Počasí

Průměrné teploty:     vzduch | voda
listopad                        31°C | 26°C
prosinec                       31°C | 27°C
leden                           32°C | 27°C
únor                             32°C | 28°C
březen                         32°C | 28°C
duben                          30°C | 27°C
květen                          29°C | 26°C

ZANZIBAR - PRAKTICKÉ INFO 

Měna Tanzánský šilink (TZS)
Časový posun + 2 hodiny (+ 1 v době platnosti letního času)
 

Dovolená ZANZIBAR - Cestovní doklady

Při turistických cestách do Tanzanie (na Zanzibar) je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na Zanzibaru na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/osoba. Doporučuje se mít připravenou přesnou částku, neboť migrační úředník často odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Vízový poplatek je povinný pro všechny cestující s vlastním pasem. Upozorňujeme, že vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Při odletu se hradí v hotovosti odletová taxa ve výši 30 USD/osoba (hradí všichni cestující bez ohledu na věk).

Držitelé cestovních dokladů jiných států než ČR jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

 

ZANZIBAR - LETOVISKA

Uroa / Kiwengwa

(hotely Diamonds Dream of Zanzibar, Bravo Club Kiwengwa, Palumbo Reef, Marumbi Beach, Samaki Lodge)           

Pláže na východě ostrova jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v celé oblasti Indického oceánu. Jsou hlavním turistickým lákadlem Zanzibaru. Tvoří je jemný bělostný korálový písek a vstup do vody je pozvolný. Slunce v mělké vodě odrazem od bílého písku vytváří nádherné světelné efekty a Indický oceán se tu předvádí v celé své kráse. Korálový ríf, lemující pobřeží ve vzdálenosti 2-3 km od pláže přitom rozbíjí vlny oceánu, takže koupání je tu velmi příjemné. Charakter pobřeží a mořského dna ale na druhou stranu znamená, že při maximálním odlivu (každých 12 hodin) moře ustupuje až ke korálovému rífu. Na pobřeží se kromě soběstačně vybavených turistických komplexů nachází jen několik roztroušených rybářských vesniček, které postrádají turistickou infrastrukturu. Výhodou oblasti však je snadná dostupnost historického centra hlavního města Stone Town s jeho památkami a možnostmi poznávání (cca 1 hodina cesty).
Transfer z letiště: cca 60-70 minut

Paje / Bwejuu / Pingwe

(hotely Karafuu a Hakuna Majive)         

Pokračování kouzelných zanzibarských pláží na jihovýchodě ostrova, ztracených v tropické zeleni. Podobný charakter pobřeží jako na východě ostrova. Zdejší část pobřeží je přes svoje dobré spojení se Stone Town méně obydlená a méně rozvinutá než než východ či sever ostrova. Na druhou stranu to znamená strávit dovolenou v poklidu a užít si nerušeně slunce, moře a pláží, které jsou hlavním bohatstvím ostrova. Řada zdejších hotelů je vedena v duchu ekoturistiky, případně jde o exkluzivní malé hotely, určené novomanželům či turistům, hledajícím během dovolené především klid a splynutí s přírodou
Transfer z letiště: cca 60 minut

Nungwi / Kengwa

(hotely Diamonds La Gemma Dell’Est, My Blue a Baobab)

Sever ostrova je z hlavního města dobře dostupný. Jde o nejstarší turistickou oblast Zanzibaru, a proto je zde relativně nejrozvinutější infrastruktura ve srovnání s jinými turistickými oblastmi. Pobřeží není tak ploché jako na východě či jihu Zanzibaru. V Nungwi se od břehu zvedají několik metrů nad hladinu vápencové útvary (původně korálové útesy), tvořící plošinu, na které stojí hotely i celé letovisko. Mezi těmito bizarními „skalami“ vysokými ale pouhé 2-3 metry jsou kouzelné malé pláže s prudším vstupem do moře. Hotely mají zpravidla vybudovány „plážové prostory“ v zahradě nad pláží,na kterou se vstupuje po několika schodech. Při odlivu je řada těchto malých pláží-zátok spojena do jednoho celku a větší část letoviska se tak dá projít po pláži. Kvůli prudce se svažujícímu dnu se však rozdíl mezi maximálním přílivem a maximálním odlivem pohybuje jen v rozsahu několika metrů. Proto jsou při přílivu k dispozici jen malé písečné zátoky.  
Transfer z letiště: cca 80 minut                                               
 

Kompletní nabídka zájezdů na ZANZIBAR << klikněte ZDE >>